25. srpna 2014 12:51 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ chystá obří nákup. Stojí o ovládnutí Slovenských elektráren

ČEZ’s Počerady power plant | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ’s Počerady power plant | foto: © ČEZČeská pozice

PRAHA Manažeři ČEZ připravují jeden z největších energetických obchodů roku. Stojí o koupi dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách, který nyní vlastní italská společnost Enel. Analytici odhadují hodnotu podílu na dvě miliardy eur.

Energetická společnost ČEZ se zajímá o dvoutřetinový podíl v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne. Prodává ho italská energetická skupina Enel.

Na připravovaný obchod upozornil italský list Il Sole 24 Ore. Oficiální nabídku ČEZ předloží v následujících dnech.

"Mohu potvrdit, že se nyní připravujeme na zahájení oficiální diskuze o prodeji," řekla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Zmiňovat další podrobnosti je podle ní předčasné.

VÍCE O ČEZ:

Jednání s Enelem podle italského listu potvrdil i člen představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani.

Prodej 66 procent akcií Slovenských elektráren je součástí plánu nejzadluženější evropské energetické společnosti prodat majetek v hodnotě 4,4 miliardy eur. Enel tím chce snížit dluh na zhruba 37 miliard eur - to je více než bilion korun.

Další zájemci: Rosatom a Číňané

Zájem o koupi podílu ve Slovenských elektrárnách má několik společností. Podle starších zpráv italských médií se o něj zajímal ruský koncern Rosatom a čínský kolos CNNC.

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006, kdy v soutěži o dvě třetiny akcií podniku zvítězil právě před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za kontrolní podíl zaplatil 840 milionů eur. Zbylých 34 procent akcií vlastní slovenský Fond národního majetku.

Analytici podle ekonomického listu The Wall Street Journal hodnotu slovenského podílu odhadují na zhruba dvě miliardy eur. Případný obchod by mohl být v letošním roce jednou z největších transakcí v energetickém sektoru.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz