8. srpna 2012 16:21 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ má problém za 26 miliard: Tušimice

Elektrárna Tušimice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Tušimice | foto: www.eltodo.cz

PRAHA Modernizace elektrárny Tušimice měla být příkladem, jak změnit staré uhelné bloky z éry socialismu v ekologicky přijatelný způsob výroby energie. Pro ČEZ se však spíše stává noční můrou. Projekt za 26 miliard korun nejdřív nabral více než roční zpoždění. Po uvedení do provozu letos v červnu teď vychází najevo, že zápasí se závažnými technickými problémy.

ČEZ se k nim do této chvíle nepřiznal. Prořekl se až ředitel elektrárny Otakar Tuček v rozhovoru pro firemní časopis. Prozradil, že ČEZ musel na čtvrt roku odstavit první dvojici obnovených bloků elektrárny, aby dodavatelé mohli vyměnit vadné díly. Odpovědnost padá na hlavu dodavatele turbin, plzeňské Škody Power, a dodavatele kotlů, ostravského holdingu Vítkovice.

ČTĚTE TAKÉ:

Zastavením bloků přichází ČEZ o 300 milionů měsíčně

Tím, že dva bloky elektrárny stojí, přichází ČEZ na tržbách o 300 milionů korun měsíčně. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž označil zjištěné problémy za „standardní dětské nemoci“. Na druhé dvojici obnovených uhelných bloků se podle jeho slov podařilo stejným potížím předejít. A chyb se prý ČEZ vyvaruje i v případě obnovy uhelné elektrárny Prunéřov, která má začít ještě letos.

Problémy má ČEZ i při výstavbě dalších uhelných bloků na severu Čech. První 660megawattový blok v Ledvicích nabral dvouleté zpoždění oproti plánu. Provoz měl přitom zahájit již koncem roku. Zdrojem potíží jsou v tomto případě vlastnosti použité oceli. 

V případě uhelné elektrárny Prunéřov, kterou ČEZ plánuje obnovit po vzoru Tušimic, se objevují nejasnosti, zda zásoby uhlí v přilehlém lomu vystačí na 25 let provozu obnovených elektráren.

Najdete na Lidovky.cz