Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ ztrácí v Albánii miliardy

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Staneme se největší energetickou skupinou střední Evropy. Takový byl v letech 2004 až 2009 plán tehdejšího šéfa ČEZ Martina Romana a šéfa úseku fúzí a akvizic ČEZ Vladimíra Schmalze. Až o deset miliard by ale skupina ČEZ mohla přijít díky neúspěšné investici do rozvodné sítě v Albánii.

Firma v tu dobu investovala v zahraničí zhruba sto miliard korun. Zatímco investice do polských elektráren a do distribuce v Bulharsku a Rumunsku lze považovat za úspěšné, nákup elektrárny v bulharské Varně či podílů v maďarské společnosti MOL slibují spíše prodělek. Největším debaklem se ale stává investice za 2,6 miliardy korun do rozvodné sítě v Albánii. ČEZ ve výroční zprávě za rok 2011 přiznává, že zde může během tří let prodělat až deset miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Ztráta asi 3,6 miliardy korun souvisí s rozhodnutím albánského regulačního úřadu z loňského prosince. Regulátor tehdy téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které platí distribuční společnost státem vlastněné elektrárenské společnosti. Distributor však zároveň nedostal možnost zdražit proud koncovým zákazníkům. Jediným distributorem proudu v Albánii je firma CEZ Shpërndarje, kterou ze tří čtvrtin vlastní ČEZ.

ČEZ se bude s Albánci soudit

K tomu je však nutné přičíst 6,5 miliardy korun, které může ČEZ prodělat vinou neochoty albánské strany zohlednit v cenách elektřiny výši nedobytných pohledávek a ztrát v síti.
 ČEZ se však nehodlá s desetimiliardovou ztrátou smířit. S Albánci se bude soudit. „V soudním sporu vyčíslujeme náhradu škod, které by nám mohly potenciálně v budoucích letech vzniknout, pokud by nedošlo k nápravě situace v oblasti regulace cen elektřiny,“ uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

ČEZ v zahraničí utratil 100 miliard

Zatím není jisté, jak se do sporu promítne dubnová návštěva premiéra Petra Nečase. Ten o ohrožené investici společnosti ČEZ jednal s albánským předsedou vlády Sali Berishou, který přislíbil řešení situace a napravení nepříznivých podmínek pro podnikání v tamní energetice.

Aspoň zatím se zdá, že osobní intervence českého premiéra na Albánce zabrala. „V jednání nastal zřejmý posun. Přesto jsme připraveni využít všechny možnosti v případě nedostatečného pokroku, například i formou uplatnění záruky Světové banky. Nechceme však o těchto řešeních nyní spekulovat,“ dodává Nováková.

Za investici ručí Světová banka

Za investici se totiž zaručila Světová banka. Pokud by ČEZ záruku uplatnil, získal by nazpět 60 milionů eur (1,5 miliardy Kč) z celkových 102 milionů eur, jež před třemi lety za albánskou rozvodnou síť zaplatil. Zbytkovou hodnotu investice a ušlé zisky by pak vymáhal po Albánii.

Zároveň však vedení ČEZ dává najevo, že chce situaci řešit přednostně po dobrém. Na konci března vyzval Světovou banku, aby se zapojila do vyjednávání o férovém nastavení podmínek na albánském trhu. „Experti Světové banky se již do vyjednávání zapojili,“ dodává Nováková.

Na druhé straně ani Albánci nejsou spokojeni s působením českého vlastníka tamní rozvodné sítě. V polovině února se v médiích objevila zpráva, že firma CEZ Shpërndarje je podezřelá z podvodů a účetních machinací. Údajně účtovala fiktivní pokuty a faktury, aby následně mohla obhájit zvýšení cen elektřiny.

Miliardové ztráty v Albánii mezitím začínají ohrožovat i celkové výsledky Skupiny ČEZ. „Největší riziko - nejen pro výsledky za první kvartál, ale i celý letošní rok - vidíme v Albánii,“ uvedl analytik Patria Finance Tomáš Sýkora. Ministerstvo financí, jež spravuje státní téměř 70procentní podíl vČEZ, se poklesu zisku i dividend neobává.

 „Věříme, že management udrží ziskovost firmy pro akcionáře, tedy hlavně stát. I s ohledem na příslib vyřešení situace z albánské strany neočekáváme ohrožení výše dividendy z tohoto titulu,“ řekl Lidovým novinám náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček. ČEZ zveřejní výsledky svého hospodaření v prvním letošním čtvrtletí zítra.


Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...