31. května 2012 10:06, aktualizováno  10:29 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ zvažuje prodej elektráren Počerady a Chvaletice

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Energetická společnost ČEZ oficiálně oznámila, že uvažuje o prodeji elektráren Počerady a Chvaletice. Zájem o ně již dříve projevily společnosti Czech Coal a EPH. Bezprostředním důvodem zamýšleného prodeje je nejistota dodávek uhlí od roku 2013 kvůli dosud neskončeným jednáním s dodavatelem paliva, společností Czech Coal, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Do obou elektráren je třeba investovat, aby splnily nové emisní limity platné od roku 2016.

Nabídky mohou podat i další uchazeči, uvedl ČEZ. "Konečné rozhodnutí o prodeji nebo o ponechání a rozvoji obou zdrojů ve vlastním portfoliu bude záviset zejména na výši nabídek, bilanci hnědého uhlí, kterým Skupina ČEZ bude v dalších letech disponovat, a ekonomické perspektivě provozovaní těchto zdrojů," sdělil mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Obě elektrárny zatím neprošly druhou vlnou modernizace, která je nutná, aby splnily nové emisní limity. "Ta se týká elektráren Tušimice, Prunéřov a Ledvice. Ať již jde o komplexní obnovu v případě Tušimic a Prunéřova nebo o výstavbu zcela nového bloku v Ledvicích, jde o investice v řádu nad 20 miliard korun," podotkl Kříž.

V současnosti je již shromážděná dokumentace pro předinvestiční prověrky zájemců a je připravovaná smluvní dokumentace. Zároveň se vyčleňuje elektrárna Počerady do samostatné akciové společnosti. Elektrárna Chvaletice byla vyčleněná s tímto záměrem už dříve. Vyčlenění obou elektráren umožní podle Kříže flexibilitu v probíhajících strategických jednáních.

Počerady a Chvaletice

Elektrárnu Počerady tvoří pět bloků s celkovým instalovaným výkonem 1000 MW. Do provozu byly uváděny v letech 1970 až 1977. V 90. letech byla elektrárna odsířena a její provoz ekologizován. Ročně elektrárna vyrobí zhruba šest TWh elektřiny spalováním hnědého uhlí z pět kilometrů vzdáleného lomu Vršany.

Celkový instalovaný výkon chvaletické elektrárny, kterou tvoří čtyři bloky, je 800 MW. Postavena byla v letech 1973 až 1979 na území bývalých Mangano-kyzových závodů. Emise oxidu siřičitého se snížily díky odsiřovacímu zařízení, jehož technologie je založena na principu mokré vápencové vypírky. Odsíření bylo dokončeno v roce 1998.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
FRÉZAŘ NA 5OSÉ FRÉZCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 21 000 - 28 000 Kč