28. května 2012 10:59 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Do roku 2030 by měla být polovina energie z jádra, radí experti

Václav Pačes | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Pačes | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Skupina odborníků v čele s bývalým předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem a předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou navrhuje, aby jaderné elektrárny v roce 2030 vyráběly polovinu veškeré elektřiny v Česku.

Zprávu komise, která pracuje na aktualizaci státní energetické koncepce, dnes obdrží ministr obchodu a průmyslu Martin Kuba (ODS), uvedly dnešní Hospodářské noviny.

Další dva bloky Temelína a jeden v Dukovanech

"Podíl jádra na výrobě elektřiny by měl v Česku vzrůst, mohl by dosáhnout až 50 procent," řekl Hospodářským novinám Pačes. Dnes se pohybuje okolo jedné třetiny. Znamenalo by to tedy dostavbu dalších dvou bloků Temelína a případně jednoho v Dukovanech.

U ostatních zdrojů se komise přesnějším odhadům podle tajemníka komise Hynka Berana bránila a chce, aby koncepce zůstala do jisté míry otevřená a mohla reagovat na případné změny.

Tento přístup je zjevný například v otázce obnovitelných zdrojů. "V současné době si nedokážu představit, že by jejich podíl do roku 2030 přesáhl 15 procent," řekl Pačes. Podle komise by podpora obnovitelných zdrojů měla skončit, jakmile dosáhne podílu 15 procent.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Klíčovou otázku prolomení limitů na těžbu uhlí chce Pačesova skupina nechat na posouzení speciální komise.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz