Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Dostavba Temelína se Česku vyplatí. Nová vláda ji urychlí, věří Rusové

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Veis David ČTK

LONDÝN Pokud by se ČEZ rozhodl nedostavět jadernou elektrárnu Temelín, znamenalo by to ránu pro českou ekonomiku. Tvrdí to Kirill Komarov, náměstek generálního ředitele ruské společnosti Rosatom, jejíž dvě dceřiné firmy jsou součástí česko-ruského Konsorcia MIR.1200. To se o stamiliardovou zakázku uchází společně s americko-japonskou společností Westinghouse.

Zástupce ruské firmy poskytl rozhovor ČTK na okraj zasedání Světového jaderného sdružení v Londýně. Podle něj je nelze rozhodovat o stavbě elektrárny, která bude v provozu 60 let, pouze na základě současných cen elektřiny, ale je třeba celou situaci vnímat komplexně.

"Snažit se zhodnotit efektivitu projektu a jeho návratnost podle současných cen nemá smysl," řekl Komarov. "Lidé stále mluví o současných cenách elektřiny, ale tady mluvíme o projektu, který bude fungovat po 60 let. A dnes lze jen těžko odhadnout, jaké budou ceny za 60 let," dodal.

Zapojí se i Češi

Jaderná elektrárna Temelín.

Jaderná elektrárna Temelín

Konsorcium MIR.1200 slibuje, že české firmy získají přes 70 procent hodnoty zakázky. Vysokou účast českých podniků na dostavbě Temelína přislíbil i konkurent konsorcia v tendru, americko-japonská společnost Westinghouse.

Komarov také zdůraznil, že vzhledem k očekávanému vysokému podílu českých podniků na dostavbě jihočeské elektrárny by odvolání projektu znamenalo ránu pro český průmysl.

"Jakékoli rozhodnutí o stavbě jaderné elektrárny neznamená jen rozhodnutí o výrobě elektřiny, ale i o tom, jak to ovlivní vývoj ekonomiky celé země, jejího průmyslu. Máme k dispozici analýzu, podle níž by realizace nabídky Konsorcia MIR.1200 vytvořila 10 tisíc pracovních míst v České republice. Multiplikační efekt na českou ekonomiku by byl v rozsahu 600 miliard korun," řekl.

Komarov také uvedl, že ho netěší rozhodnutí ČEZ nejméně o rok odložit konečné rozhodnutí o dostavbě elektrárny, které podle původních plánů mělo padnout letos na podzim.

"Rozumíme ale důvodům tohoto rozhodnutí a respektujeme tuto pozici ČEZ," podotkl představitel Rosatomu. Zároveň přiznal, že odklad bude pro Rosatom znamenat dodatečné náklady, z celkového pohledu na přípravu zakázky to ale nebude zásadní částka.

Předčasné volby dostavbu urychlí

Komarov dále vyjádřil naději, že říjnové předčasné volby by mohly přispět k urychlení rozhodnutí polostátního podniku ČEZ. Naděje přitom představitel Rosatomu nespojuje s žádnou konkrétní stranou, ale spíš s obecným souhlasem českých politiků s rozvojem jaderné energetiky.

"Tak velký projekt jako dostavba Temelína může být úspěšný jen tehdy, pokud ho lidé podporují. A v zemi není žádná silná politická strana, která by byla proti jaderné energetice," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Uchazeči o dostavbu Temelína nyní jednají s ČEZ o upřesnění svých nabídek. Komarov řekl, že Konsorcium MIR.1200 v této fázi nediskutuje o možnostech financování elektrárny. "Je pouze na rozhodnutí ČEZ, jestli to budou chtít nadnést," prohlásil.

Podotkl nicméně, že Rosatom má zkušenosti s různými modely financování z dalších zemí, když například v Indii značnou část konstrukčních nákladů pokrývá mezistátní půjčka a v Turecku je Rosatom přímo investorem jaderné elektrárny.

Rozhodnutí se odkládá

Náklady na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhadují na 200 miliard až 300 miliard korun. Dostavba elektrárny by měla více než zdvojnásobit její výkon, který nyní činí 2000 megawattů.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v srpnu oznámil, že rozhodnutí o dostavbě padne na konci roku 2014 nebo v roce 2015. ČEZ čeká na schválení státní energetické koncepce a na výsledek jednání o garantovaných výkupních cenách z nových bloků Temelína.

Pokud se ČEZ rozhodne elektrárnu stavět, měla by podle původního plánu být spuštěna v roce 2025. Nové bloky by měly elektřinu vyrábět 60 let.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...