8. prosince 2015 19:21 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Dukovany mají problém. Nové povolení k činnosti prvního bloku zatím nebude

Jaderná elektrárna Dukovany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Lidové noviny

PRAHA Problémy, jimž čelí energetická společnost ČEZ v jaderné elektrárně Dukovany, budou mít ještě mnohem závažnější důsledky, než se dosud zdálo. Prvnímu dukovanskému bloku, který je nyní odstaven kvůli potížím se svary na tamním potrubí, totiž do konce roku vyprší povolení k činnosti. A šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová nyní serveru lidovky.cz řekla, že tento reaktor zatím nové povolení zřejmě nezíská.

„Řízení o vydání nového povolení pro dlouhodobý provoz bude s největší pravděpodobností přerušeno,“ uvedla Drábová. První dukovanský blok je nyní v provozu už třicet let – což je také doba, po jejíž uplynutí musel ČEZ požádat o nové povolení.

Rýsuje se nicméně kompromis. I když ČEZ zatím nové povolení nezíská, ještě to nebude znamenat, že první dukovanský blok přestane fungovat navždy. Drábová předpokládá, že zhruba o dva až tři měsíce bude prozatím prodloužena platnost stávajícího povolení.

O tom, že je situace pro ČEZ mnohem závažnější, než jeho šéfové připouštěli, svědčí i další slova předsedkyně SÚJB. Drábová očekává, že navzdory dřívějším optimističtějším očekáváním ČEZ nebudou kromě zmíněného jaderného bloku po Novém roce v provozu ani další dva reaktory. Ze čtyř dukovanských bloků tak budou v lednu pořád odstaveny tři, což pro ČEZ znamená další ztráty v řádu miliard korun.

Rentgenové snímky

Předtím, než ČEZ uvede všechny bloky do provozu, bude muset doložit dostatečnou kvalitu všech svarů – tedy zajistit průkazné rentgenové snímky a dokončit případné opravy. SÚJB je v tomto ohledu zvláště ostražitý poté, co byla letos odhalena trhlina na jednom ze svarů u potrubí napájecí vody do parogenerátorů.

Dana Drábová zatím nepřipouštěla možnost, že by její úřad mohl nařídil úplné a konečné zastavení činnosti prvního dukovanského bloku. Pokud ale bude dlouhodobé povolení – byť se zpožděním – vydáno, bude zřejmě obsahovat určité podmínky, jejichž nesplnění by znamenalo, že příslušné rozhodnutí ztrácí platnost. ČEZ tak nejspíš bude v příštích letech pod mimořádně silnou a permanentní kontrolou regulátora.

Šéfka SÚJB nicméně dodává, že všechny dukovanské bloky – včetně toho prvního – jsou po splnění příslušných podmínek schopné provozu. Pravdou je ale i to, že ČEZ má problém rychle zvládnout situaci, kdy čelí odstávce tří reaktorů najednou. Drábová upozorňuje, že ČEZ je v takové situaci poprvé za třicet let existence Dukovan.

„Když si dlouho hrajete na mistra a vše se vám daří, a pak se vám najednou už tolik nedaří, neumíte si s tím rychle poradit,“ říká Drábová o současné situaci ČEZ v jihomoravské elektrárně.

Jan Žižka

Autor

Jan Žižkajan.zizka@lidovky.czČlánky