Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Finančnictví už bankám nestačí. Spořitelna nabízí plyn a elektřinu

Česká spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká spořitelna | foto: Lidové noviny

PRAHA České banky se pouští za hranice svého podnikání a začínají hledat nové zdroje výnosů. Je tak otázkou několika měsíců, kdy bude v Česku běžné, že kromě rady či výběru peněz na pobočce si klient z banky přinese například smlouvu na odběr plynu či novou smlouvu na telefonní služby.

Podle informací Lidových novin největší tuzemská banka Česká spořitelna jeden takový projekt už testuje. Přibližně od poloviny února nabízí na třech svých pobočkách – v Kolíně, Kutné Hoře a Poděbradech – klientům možnost zajištění dodávek elektřiny a plynu.

nepoužívat

„Na vybraných pobočkách jsou služby poskytovány v rámci akční nabídky,“ připouští Jakub Židoň, předseda představenstva dceřiné společnosti Erste Energy Services, která spadá pod skupinu České spořitelny. Pilotní projekt byměl skončit koncem března. Do ostrého provozu by se pak měl dostat počátkem července.

Spuštění prodejů bude ještě muset posvětit představenstvo společnosti. To by ale neměl být problém. „Stoprocentně bude docházet k integraci a průniku služeb, například finančních s telekomunikačními, může se jednat o retailové řetězce, o prodej dovolených, zkrátka cokoliv.

Ke všemu totiž potřebujete úvěry, transakce či pojištění,“ nastínil v létě v rozhovoru pro LN budoucí vývoj na poli bankovních služeb šéf České spořitelny Pavel Kysilka.

Zatím by měla být služba dostupná jen pro klienty banky. Těch má Česká spořitelna přes pět milionů. Vzhledem k tomu, že banka bude správcem účtu a zároveň dodavatelem energií, bude klientům, kteří službu využijí, schopná zajistit optimalizaci záloh. Nemělo by tak docházet například k přeplácení záloh.

„Cenově vycházíme velmi dobře, nepotřebujeme na rozdíl od konkurence platit zprostředkovatele tzv. podomního prodeje. Ceny jsou nastavené tak, že jsou nejvýhodnější na trhu,“ tvrdí Židoň s tím, že klient bude moci ušetřit až pětinu z ceny, kterou nyní v závislosti na konkrétním dodavateli platí.

Elektřina od solárníků

I podle odborníků má projekt smysl. „Banka, která má širokou síť poboček a vysoký počet věrných klientů, by mohla být v této oblasti úspěšná,“ tvrdí energetický analytik Jiří Gavor. „Tím spíše, že taková banka bude elektřinu vykupovat od výrobců, jejichž projekty sama financuje,“ dodává.

Spořitelna by měla elektřinu vykupovat z obnovitelných zdrojů, které sama úvěruje. Plyn by měla nakupovat na trhu, stejně jako ostatní dodavatelé, například Bohemia Energy či ČEZ Prodej, s. r. o.

Česká spořitelna není jedinou bankou, která chce nabízet více než jen běžné bankovní služby. Před několika dny si podle Hospodářských novin nechala ČSOB zaregistrovat ochrannou známku ERA volání.

Hledáte nejlevnějšího dodavatele energií

Úspory v dodávkách elektřiny, plynu nebo u bankovních půček hlídá server FinMarket z rodiny mediálního domu MAFRA.

Banka prý jedná se společností T-Mobile o provozu vlastního virtuálního operátora. Podobným úvahám na poskytování mobilních služeb se přitom nebrání ani další bankovní domy.

Například pár dní poté, co skupina PPF Petra Kellnera koupila českou dceru španělské Telefóniky, se objevily spekulace o možném propojení mobilních služeb společnosti s Kellnerovou Air Bank.

„Samozřejmě to osobně vnímám jako obrovskou příležitost. Mezi firmami ve skupině se vždy snažíme hledat vzájemné synergie a věřím, že se o to budeme snažit i v tomto případě,“ připustil před časem pro Lidové noviny generální ředitel Air Bank Erich Čomor.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Daniela Písařovicová při uvádění ankety Sportovec roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Daniela Písařovicová při uvádění ankety Sportovec roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Daniela Písařovicová při uvádění ankety Sportovec roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...