11. března 2014 12:23 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Finančnictví už bankám nestačí. Spořitelna nabízí plyn a elektřinu

Česká spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká spořitelna | foto: Lidové noviny

PRAHA České banky se pouští za hranice svého podnikání a začínají hledat nové zdroje výnosů. Je tak otázkou několika měsíců, kdy bude v Česku běžné, že kromě rady či výběru peněz na pobočce si klient z banky přinese například smlouvu na odběr plynu či novou smlouvu na telefonní služby.

Podle informací Lidových novin největší tuzemská banka Česká spořitelna jeden takový projekt už testuje. Přibližně od poloviny února nabízí na třech svých pobočkách – v Kolíně, Kutné Hoře a Poděbradech – klientům možnost zajištění dodávek elektřiny a plynu.

nepoužívat

„Na vybraných pobočkách jsou služby poskytovány v rámci akční nabídky,“ připouští Jakub Židoň, předseda představenstva dceřiné společnosti Erste Energy Services, která spadá pod skupinu České spořitelny. Pilotní projekt byměl skončit koncem března. Do ostrého provozu by se pak měl dostat počátkem července.

Spuštění prodejů bude ještě muset posvětit představenstvo společnosti. To by ale neměl být problém. „Stoprocentně bude docházet k integraci a průniku služeb, například finančních s telekomunikačními, může se jednat o retailové řetězce, o prodej dovolených, zkrátka cokoliv.

Ke všemu totiž potřebujete úvěry, transakce či pojištění,“ nastínil v létě v rozhovoru pro LN budoucí vývoj na poli bankovních služeb šéf České spořitelny Pavel Kysilka.

Zatím by měla být služba dostupná jen pro klienty banky. Těch má Česká spořitelna přes pět milionů. Vzhledem k tomu, že banka bude správcem účtu a zároveň dodavatelem energií, bude klientům, kteří službu využijí, schopná zajistit optimalizaci záloh. Nemělo by tak docházet například k přeplácení záloh.

„Cenově vycházíme velmi dobře, nepotřebujeme na rozdíl od konkurence platit zprostředkovatele tzv. podomního prodeje. Ceny jsou nastavené tak, že jsou nejvýhodnější na trhu,“ tvrdí Židoň s tím, že klient bude moci ušetřit až pětinu z ceny, kterou nyní v závislosti na konkrétním dodavateli platí.

Elektřina od solárníků

I podle odborníků má projekt smysl. „Banka, která má širokou síť poboček a vysoký počet věrných klientů, by mohla být v této oblasti úspěšná,“ tvrdí energetický analytik Jiří Gavor. „Tím spíše, že taková banka bude elektřinu vykupovat od výrobců, jejichž projekty sama financuje,“ dodává.

Spořitelna by měla elektřinu vykupovat z obnovitelných zdrojů, které sama úvěruje. Plyn by měla nakupovat na trhu, stejně jako ostatní dodavatelé, například Bohemia Energy či ČEZ Prodej, s. r. o.

Česká spořitelna není jedinou bankou, která chce nabízet více než jen běžné bankovní služby. Před několika dny si podle Hospodářských novin nechala ČSOB zaregistrovat ochrannou známku ERA volání.

Hledáte nejlevnějšího dodavatele energií

Úspory v dodávkách elektřiny, plynu nebo u bankovních půček hlídá server FinMarket z rodiny mediálního domu MAFRA.

Banka prý jedná se společností T-Mobile o provozu vlastního virtuálního operátora. Podobným úvahám na poskytování mobilních služeb se přitom nebrání ani další bankovní domy.

Například pár dní poté, co skupina PPF Petra Kellnera koupila českou dceru španělské Telefóniky, se objevily spekulace o možném propojení mobilních služeb společnosti s Kellnerovou Air Bank.

„Samozřejmě to osobně vnímám jako obrovskou příležitost. Mezi firmami ve skupině se vždy snažíme hledat vzájemné synergie a věřím, že se o to budeme snažit i v tomto případě,“ připustil před časem pro Lidové noviny generální ředitel Air Bank Erich Čomor.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.