Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
2. února 2016 9:44 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Těžební OKD bude propouštět. Do tří let vyhodí polovinu zaměstnanců

Důl Paskov - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Paskov - ilustrační foto. | foto: MAFRA - Adolf Horsinka

KARVINÁ Těžební společnost OKD chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark to v úterý řekl na jednání karvinského zastupitelstva. Uzavřeny by podle něj měly být doly Paskov, Lazy a Darkov. Česká televize uvedla, že by doly měly mít do roku 2018 zhruba 5000 zaměstnanců.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že podle jeho mínění jde jen o politický boj, protože na tak rychlé uzavírání dolů firma nemá peníze. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) připustil, že informace o hromadném propouštění může vyvolat napětí.

Ministr Mládek uvedl, že informací se bude na nejbližším zasedání zabývat vláda. „Je to samozřejmě silný impuls, abychom spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí aktivně přispěli k maximálnímu zmírnění sociálních následků,“ řekl. Dodal, že jakkoliv je úterní oznámení nepříjemné, jde o jasné slovo společnosti, které je lepší než nejistota.

OKD je existenčních problémech. I přes úsporná opatření je pro ni těžba uhlí kvůli jeho klesajícím cenám ztrátová. V OKD a u dodavatelských firem nyní pracuje zhruba 13 tisíc lidí, naprostá většina pochází z regionu. Ztráta práce však hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. V kraji by se jednalo o největší propouštění za dlouhá léta.

Podobnou situaci ale severní Morava a Slezsko už zažily. V 90. letech minulého století, kdy se zavíralo množství dolů, přišly o práci desetitisíce lidí. V roce 1990 měly OKD téměř 98 tisíc zaměstnanců, o deset let později jich bylo už jen něco přes 20 tisíc.

Představitelé Moravskoslezského kraje trvají na tom, že útlum dolů by měl být postupný. Předsednictvo krajské tripartity doporučilo, aby se v OKD těžilo co nejdéle, i za cenu toho, že stát ponese určité výdaje.

„Útlum musí být postupný, nikoli skokový. Region se na to musí připravit,“ řekl v úterý karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). Nelze podle něj zahájit masivní propouštění letos ani příští rok, OKD by měly těžit do let 2020 až 2023. „Ukazuje se, že průmyslová zóna Nad Barborou se musí rychle dostavět a sehnat investor,“ řekl primátor. Je podle něj nutné vytvářet i další pracovní místa.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že cílem restrukturalizace je vytvořit štíhlejší organizaci, která bude udržitelná v novém prostředí dlouhodobě nízkých cen s uhlím. „Konkrétně přehodnocujeme naše možnosti v Důlním závodě 3 (Paskov) a Důlním závodě 1 (lokality Lazy a Darkov) a dále uzavření prostor, které byly nebo brzy budou vytěženy, jako je severní část důlního pole v Důlním závodě 2 (Důl ČSM),“ uvedl v úterý Ekmark. Konkrétní časový harmonogram má být upřesněn v nadcházejících měsících.

Předseda odborů: Jsou to politické bláboly

Dlouhodobý technický výhled podle Ekmarka naznačuje, že budoucí OKD se pravděpodobně bude skládat z Důlního závodu 1 (lokalita ČSA - bývalý Důl Karviná) a Důlního závodu 2 (Důl ČSM). „Nedávno jsme obdrželi i souhlasné stanovisko k EIA. Pro naši budoucnost bude naprosto nezbytné, abychom zajistili povolení těžby pro rozšíření činnosti na Karvinsku,“ uvedl Ekmark. Souhlas ministerstva životního prostředí k rozšíření těžby platí do roku 2023 a týká se mimo jiné oblasti Karviné-Starého Města. Firma ale ještě musí splnit řadu podmínek.

„Je to z mého pohledu opět nesmysl. Jde pouze o politický boj a boj o peníze,“ komentoval úterní vyjádření ředitele odborový předák Jaromír Pytlík. Na uzavření dolů či sociální program jsou podle něj potřeba miliardy korun, které firma nemá, miliardu by stály i výkupy pozemků. „Rád bych viděl, jak bude vypadat přesný plán na rok 2016, kde vezmou vlastníci peníze na technické uzavření dolů, na sociální program, na výkupy. Beru to jako politické bláboly,“ řekl Pytlík.

Hejtman Novák řekl, že jde každopádně o špatnou zprávu, protože s tolika propuštěnými v tak krátké době se nepočítalo. „Klidně může jít o eskalování napětí, vzhledem k tomu, co se odehrávalo kolem OKD v poslední době. Nic to nemění na tom, že stát společnosti a jejim vlastníkům nedá ani korunu,“ řekl Novák.

Majitel OKD, firma New World Resources (NWR), se v úterý k záměru nechtěla blíže vyjádřit. „Vzhledem k probíhajícím jednání s vládou a věřiteli nebudeme záležitost za NWR komentovat,“ řekl poradce pro vztahy s investory NWR Radek Němeček.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota míní, že jakkoliv je úterní oznámení negativní vůči regionu, dalo se očekávat. „Situace v mateřské společnosti NWR je velice špatná. Zachránit by ji mohlo pouze to, pokud by raketově vzrostly ceny koksovatelného uhlí, což se ale nepředpokládá,“ uvedl analytik. Za aktuálních podmínek podle něj nedokáže NWR generovat hotovost, současný stav hotovosti přitom stačí jen na několik měsíců.

Představenstvo NWR loni opustil podnikatel Zdeněk Bakala. Nadále mu ale patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která podle webu společnosti stále 50,5 procenta akcií NWR vlastní.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.