25. dubna 2016 14:25 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Francie následuje Němce. Zavřeme některé atomové elektrárny, řekl Hollande

Nejstarší jaderná elektrárna ve Francii Fessenheim. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejstarší jaderná elektrárna ve Francii Fessenheim. | foto: WikipediaReprofoto

PAŘÍŽ Francie zavře některé jaderné elektrárny, prohlásil v pondělí prezident François Hollande. Má se tak stát v rámci obratu země k zelenějším zdrojům energií. Uzavření některých elektráren má navrhnout po roce 2018 francouzská energetická společnost EDF, prezident na konferenci zaměřené na změny v tamní energetice.

Nejstarší francouzská jaderná elektrárna ve Fessenheimu na východě země bude první, kde provoz v příštích letech skončí, prohlásil Hollande.

Německé ministerstvo životního prostředí už v březnu vyzvalo Francii, aby ji co nejdříve uzavřela. Německý deník Süddeutsche Zeitung tehdy napsal, že nehoda v elektrárně před dvěma lety byla vážnější, než se uvádělo. Právě Německo už před časem oznámilo odklod od energie z jádra.

„Zavírání elektráren není rozhodnutí, které se připravuje narychlo,“ prohlásil Hollande podle agentury AFP. Taková akce se musí uskutečnit „podle přesného harmonogramu, s ohledem na zaměstnance, regiony a naše závazky v otázce klimatu“.

Podle zákona o obratu ve francouzské energetice by se podíl jaderných elektráren na výrobě elektrické energie měl do roku 2025 snížit na 50 procent. Podíl energií z obnovitelných zdrojů by měl být naopak vyšší.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA VÝVOJÁŘ V BRNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz