Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
13. září 2012 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Gazprom se ústupkům v cenách do budoucna nevyhne, tvrdí odborník

Michal Šnobr, analytik  J&T banky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Šnobr, analytik J&T banky | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Evropská komise začala zkoumat, zda ruský monopolní vývozce plynu Gazprom svým jednáním neomezuje konkurenční prostředí na trzích s plynem v zemích střední a východní Evropy. Gazprom se ale proti záměru ohradil a tvrdí, že ze strany komise jde o nátlak na snížení cen plynu. "Gazprom se nové situaci na trhu s plynem bude muset do budoucna postavit, takže se určité cenové ústupky dají očekávat," myslí si specialista na energetiku, analytik J&T banky Michal Šnobr.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Gazprom obvinil Evropskou komisi, že ho nutí ke snižování cen plynu pro odběratele. Mohl by se podle vás tento spor promítnout i do cen plynu pro české odběratele?

Teoreticky samozřejmě ano. Prakticky si zatím nedokážu představit, na základě jakých kroků by se to Evropské komisi mohlo podařit. Přímým partnerem Gazpromu jsou primárně nezávislé energetické společnosti v regionu. Hodně bude záležet na individuálních jednáních mezi Gazpromem a těmito společnostmi, které se společností Gazprom v minulosti uzavřely platné obchodní smlouvy. Tlak Evropské komise je v tomto smyslu podpůrným argumentem. Na druhou stranu je ale zřejmé, že Gazprom se nové situaci na trhu s plynem ve světě i Evropě bude muset tak jako tak nějak do budoucna postavit. Určité cenové ústupky se do budoucna dají očekávat. Nicméně dnes má většina významných odběratelů plynu v našem regionu s Gazpromem uzavřené dlouhodobé smlouvy, ze kterých se této společnosti nebude chtít moc slevit. Trh je dnes ovlivněn nízkými cenami plynu v USA, které způsobil boom těžby břidlicového plynu. Otázkou zůstává, jak jsou dlouhodobě tyto ceny vzhleme k rentabilitě těžby udržitelné. Nicméně tato situace na trhu v USA druhotně způsobila přetlak zkapalněného plynu LNG, který ve velkém směřuje i do evropských terminálů, které se narchlo dobudovaly nebo ještě budují. Klíčem k potenciálně levnějšímu plynu bude ale v regionu střední a východní Evropy dobudování a další propojení jednotlivých transportních plynovodů s přístavy schopnými přijímat a dále trasportovat LNG. Jen přímá konkurence levnějšího plynu ve spojení s možností plně nahradit dodávky Gazpromu donutí tuto společnost k jiné cenové politice.  

Lidovky.cz: Je podle vás postavení Gazpromu natolik vlivné, že si může diktovat podmínky?
 
Ano, pozice Gazpromu ve střední a východní Evropě je historicky velmi silná a závislost některých zemí na plynu z Ruska je obrovská. V některých zemích je pozice Gazpromu tak neotřesitelná, že si doslova může diktovat podmínky, protože jeho dodávky jsou zatím pro danou společnost, zem nenahraditelné. Jde o Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko. 
 
Lidovky.cz: Může EU skutečně zajistit to, aby výsadní postavemí Gazpromu v regionu střední a východní Evropy skončilo?
 
Ano, může. Nikoliv ale vyšetřováním a nějakým regulacemi. Evropská komise by se měla zasadit za prosazení diverzifikace zásobování Evropy plynem. A to jak z nových zdrojů mimo Rusko plus podporou nově vznikajících transportních cest  plynu v Evropě. Bohužel výsledek činnosti EU je v tomto smyslu tragický, viz projekt Nabucco.

ČTĚTE DÁLE:

Lidovky.cz: Které země z regionu střední a východní Evropy mají nejdražší plyn?
 
Maďarsko, Slovensko, ale ani Česko nepatří mezi nejlevnější. Mezi velké hráče, který narazil na vysoké ceny plynu, je i český ČEZ. Ten zcela dobrovolně před začátkem stavby plynové elektrárny v Počeradech o výkonu 820 MW uzavřel s RWE smlouvu na odběr plynu s tím, že 50 procent ceny dodávky ja navázáno na cenu ropy. V těchto měsících, kdy má dojít ke spuštění této velkolepé investice za 17 miliard korun, společnost ČEZ zjišťuje, že za stávajících podmínek na trhu s elektřinou půjde o ztrátový projekt, a snaží se s RWE vyjednat změnu podmínek smlouvy.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.