3. března 2016 16:55 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Horníci se to dozvěděli z časopisu. Paskov zavřeme letos, napsala OKD

Někteří horníci přišli s transparenty i v maskách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří horníci přišli s transparenty i v maskách. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

KARVINÁ Potvrzeno. Společnost OKD chce těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku ukončit na konci letošního roku. Plánuje, že letos sníží počet svých zaměstnanců z aktuálních přibližně 9800 nejméně o 500 a počet agenturních pracovníků asi o 800.

Vyplývá to z vyjádření výkonného ředitele Antonína Klimši ve čtvrtečním vydání firemního týdeníku Horník. Uvedl, že počet vlastních zaměstnanců OKD by se měl letos pohybovat okolo 9300 lidí.

Klimša uvedl, že v případě Důlního závodu 3 (Dolu Paskov), který je z pohledu nákladovosti a ztrátovosti nadále neudržitelný, nadešel čas přijmout strategické rozhodnutí.

„Prioritou OKD je ukončení těžby na konci roku 2016. V této chvíli zodpovědně připravujeme detailní rozpočty technické i sociální likvidace a věříme, že budou dokončeny a projednány na počátku druhého čtvrtletí letošního roku, pravděpodobně už v dubnu,“ uvedl Klimša.

Důl Paskov má téměř 1700 kmenových zaměstnanců. Těží se v něm na dvou šachtách: Staříč a Chlebovice.

Oproti roku 2015 podle ředitele dojde ke snížení průměrného stavu zaměstnanců asi o deset procent. Současně firma srazí počty dodavatelských zaměstnanců zhruba o 30 procent.uvedl Klimša. V dodavatelských firmách podle odborů nyní pracuje zhruba 2500 lidí.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že se tyto informace dozvěděl z firemních novin a že ho to velice překvapilo.

„Já vím akorát, že není ještě schválený podnikatelský plán. Jsou nějaké záměry, ale není nic schváleného. Tak se divím, že to v Horníku vyšlo,“ řekl Pytlík. Odboráři jsou od minulého týdne ve stávkové pohotovosti.

Karvinské doly jedou dál

Klimeš uvedl, že pokud nedojde k dalšímu propadu cen uhlí na světových trzích, v karvinské části OKD se s útlumem v následujících dvou letech nepočítá.

„V rámci standardních procesů zvyšování efektivity ale v roce 2016 plánujeme - mimo Důlní závod 3 - snížit počty zaměstnanců v OKD asi o 340 lidí, a to k 1. červenci,“ uvedl výkonný ředitel.

Důl Paskov - ilustrační foto.

Důl Paskov - ilustrační foto.

K prostředkům na zajištění odstupného pro propouštěné zaměstnance uvedl, že budou předmětem dalších jednání mezi vlastníky firmy a zástupci státu, případně dalšími zainteresovanými stranami. OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele: skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy.

Klimša se stal výkonným ředitelem firmy 1. února. Dosavadní výkonný ředitel Dale Ekmark je od tohoto data generálním ředitelem OKD.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!