Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Jádru věříme víc než zelené elektřině. Plán nevyužívá potenciál obnovitelných zdrojů

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Archiv

Praha Podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v Česku dál klesá. Loni spadl na nejnižší hodnotu od roku 2012. A to přesto, že výroba ve větrných i fotovoltaických elektrárnách meziročně vzrostla. Víc ale rostou „špinavé“ zdroje, především jádro. Ukazují to nová čísla Energetického regulačního úřadu.

Obnovitelné zdroje tvoří jen 12,7 procenta spotřeby elektřiny v Česku a necelých jedenáct procent její výroby. Evropský průměr je trojnásobný, v sousedním Rakousku je to dokonce 72 procent.

Nové zelené elektrárny se v Česku v posledních letech prakticky nebudují. Větrné elektrárny přibývají jen nepatrně, fotovoltaické vůbec. Ani do budoucna se nepočítá s jejich rozvojem.

Klimaticko-energetický plán, který by měl stanovit, jak se Česko připojí k evropským energetickým cílům, se zatím dopracovává. V návrhu se ale na další rozvoj solární a větrné energie nesází. Evropské cíle chce Česko splnit větším pálením biomasy (například dřeva) nebo odpadu.

Kritikům plánu vadí hlavně to, že Česko se solární energií nepočítá navzdory tomu, že ceny fotovoltaických panelů postupně klesají a roste jejich efektivita, na druhé straně se zvyšuje cena elektrické energie. Zatímco dříve se solární energie neobešla bez dotací, nyní se už v Evropě budují solární parky i na komerční riziko.

„Největším nedostatkem plánu je velmi nízký cíl pro obnovitelné zdroje, který zdaleka nevyužívá reálného potenciálu jednotlivých technologií pro příští dekádu,“ říká Karel Polanecký z Hnutí Duha.

Cíle plníme s odřenýma ušima

Evropská unie si stanovila, že z obnovitelných surovin bude v roce 2020 dvacet procent spotřebované energie, tedy jak elektrické, tak energie na vytápění či dopravu. V roce 2030 to má být už 32 procent.

Česko se k těmto cílům připojuje jen zdrženlivě. Na rok 2020 si stanovilo cíl 13 procent, na rok 2030 navrhuje necelých 21 procent. První metu splní Česko bez problémů. V tomto případě pomohl solární boom před deseti lety, rostoucí spalování biomasy, vytápění dřevem v domácnostech a přimíchávání biopaliv do nafty a benzinu.

Právě to má pomoci splnit i podíl obnovitelných zdrojů pro rok 2030. Podle materiálu se očekává, že se bude do nafty a benzinu přimíchávat ještě více biosložky, že se domácnosti, které dosud topí uhlím, přesunou ke dřevu nebo dalším biopalivům.

Případná podpora solární či větrné energie není dosud jasná, investoři proto vyčkávají. Například ČEZ kupuje zelené elektrárny v zahraničí, ale v tuzemsku nové nebuduje. Vyčkává na konkrétní podobu plánu.

„Česko má evropské cíle v obnovitelných zdrojích do roku 2020 splněny. Národní klimaticko-energetický plán určí další rozvoj obnovitelných zdrojů,“ říká mluvčí firmy Roman Gazdík. V zelené energii v Česku firma nyní nejvíce investuje do modernizace vltavské kaskády.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!