Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Kde vzít na nový Temelín? Pomocnou ruku mohou nabídnout Rusové

Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín. | foto: Lidové noviny

PRAHA V době, kdy sílí úvahy o zrušení temelínského projektu kvůli jeho údajné finanční nevýhodnosti, minimálně ze zahraničí přicházejí jiné signály. Společnosti ČEZ se tak rýsují nové možnosti, jak stavbu dalších dvou jaderných bloků v Temelíně financovat.

Uchazeči o zakázku na rozšíření elektrárny – ať už jde o americký Westinghouse, nebo ruský Rosatom – v jiných zemích nabízejí takové alternativy financování, o nichž se v Praze zatím neuvažovalo.

Rosatom přislíbil Maďarům obří úvěr na nové reaktory ve výši deseti miliard eur na třicet let. Ten by měl pokrýt až osmdesát procent nákladů. Westinghouse se zase ve Velké Británii opřel o svou mateřskou japonskou společnost Toshiba, která skoupila šedesát procent konsorcia NuGen, které bude stavět nové bloky tamní elektrárny Sellafield.

Bylo by samozřejmě na společnosti Rosatom a Westinghouse, zda by něco podobného nabídly i v Česku. A pochopitelně také na tuzemské energetice ČEZ a státu jako jejím majoritním akcionáři, zda by podobné nabídky akceptovaly.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Faktem je, že také ČEZ už dříve hledal finančního partnera - a spoluvlastníka - pro třetí a čtvrtý blok Temelína. Pokud by se k tomu hledání vrátil, mohl by přizvat Toshibu nebo Rosatom do společného podniku jako menšinové akcionáře.

To vše by ale bylo možné až po vyhlášení výsledků nynějšího tendru na hlavního dodavatele dostavby jihočeské elektrárny. Nabídka financování totiž mezi jeho kritérii nefiguruje.

„Není možné měnit podmínky temelínského tendru, hledání finančního partnera by přicházelo v úvahu až po výběru dodavatele,“ říká Petr Závodský, šéf ČEZ pro výstavbu nových jaderných zdrojů. Zatímco Rosatom už dříve dával najevo, že by ani v Česku nevylučoval vstup do společného podniku, Westinghouse poměrně rezolutně vyhlašoval, že kapitálové investice „nedělá“.

ČTĚTE TAKÉ:

V Británii se ukázalo, že Westinghouse sice ne, ale jeho matka Toshiba ano. Na druhé straně podle dostupných zpráv ani Američané, ani Japonci nevyslali žádný vzkaz, že by mohli podobný model nabídnout i v Česku. I kdyby se ale ČEZ či budoucí ministři rozhodli nalákat Rusy, Američany či Japonce k podobnému postupu, ještě by to neznamenalo, že automaticky padá požadavek elektrárenské společnosti na garantované ceny elektřiny z budoucích temelínských bloků.

„Případný partner může pomoci s financováním projektu, ale i partner potřebuje stabilní investiční prostředí a jistotu, že investice bude návratná,“ uvedl Závodský.

Další vazba na Moskvu

Při hodnocení různých forem financování by samozřejmě bylo nutné hodnotit nejenom jejich klady, ale i slabiny. Maďaři označují úvěr od Rusů za velmi výhodný, při ročním pětiprocentním úroku. Na druhé straně kritici upozorňují, že závislost Budapešti na Moskvě neúměrně vzroste.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda premiéra Viktora Orbána paradoxně tvrdí, že naopak klesne, protože Maďarsko nebude potřebovat tolik ruského plynu. S podobným argumentem přicházelo už dříve také v tuzemsku českoruské konsorcium MIR.1200 Rosatomu s plzeňskou Škodou JS.

Pochybnosti ale vyvolává i skutečnost, že Maďaři chtějí poskytnout Rusům zakázku bez výběrového řízení. Podobné je to na druhé straně v případě Bulharska, které jedná o novém jaderném bloku zases Westinghousem.

Za zakázku investice

Zcela zásadní je nicméně zkušenost Velké Británie. Tam se ukazuje, že pokud chce ta či ona firma zakázku na stavbu jaderné elektrárny, měla by ona sama – nebo s ní spřízněná společnost – vstoupit do projektu také jako investor.

To platí pro Westinghouse a Toshibu, tandem francouzských firem EDF-Areva nebo pro japonskou Hitachi, která si do svého projektu v Británii dodá vlastní reaktory. Rusové pak celosvětově nabízejí více možností – mohou poskytnout peníze na základě mezistátní smlouvy, jejich Rosatom může být menšinovým akcionářem nebo zahraniční bloky sám většinově vlastnit a provozovat jako například v Turecku.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.