27. dubna 2017 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Konec uranu v Česku. Poslední důl se stane laboratoří jaderného odpadu

Část horníků bude moci v Rožné zůstat - někteří v novém výzkumném ústavu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Část horníků bude moci v Rožné zůstat - někteří v novém výzkumném ústavu,... | foto: Anna Vavríková, MAFRA

ROŽNÁ V Rožné na Žďársku po 60 letech definitivně skončila těžba uranové rudy. Důl, který byl v provozu jako poslední ve střední Evropě, je vytěžen. Horníci se ve čtvrtek s těžbou uranu rozloučili symbolickým ceremoniálem, při němž vyvezli z podzemí poslední vůz s horninou.

Činnost těžebního závodu Geam, který spadá pod státní podnik Diamo, ale nekončí.

Důl bude sloužit jako podpora rozsáhlého pracoviště Bukov, které bylo vybudováno v podzemí. Odborníci tam budou provádět výzkumy pro plánovanou stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu v Česku nejméně do roku 2025.

V Rožné zůstane v provozu i chemická úpravna rud, která bude zpracovávat například rudu z hald na Příbramsku. Před rokem měl Geam ještě kolem 850 zaměstnanců, do dneška jich zůstalo 545.

Ložisko uranových rud Rožná bylo objeveno v roce 1956, těžba tam byla oficiálně zahájena o rok později hloubením těžní jámy R1. Od té doby bylo z dolu vyvezeno téměř sedmnáct milionů tun rudy, která obsahovala zhruba 20 tisíc tun uranového kovu.

Uzavření hrozilo dolu v minulosti vícekrát, usnesením vlády byla těžba několikrát prodloužena. S konečnou platností rozhodla vláda o uzavření dolu loni v lednu.

Část horníků půjde z Rožné do důchodu, někteří do takzvaného předdůchodu.
V sedmdesátých letech v dole Rožná pracovalo více než čtyři tisíce lidí, počet...
ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.