7. října 2014 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Levná ropa Čechům nepomůže. Ceny benzinu drží nahoře slabá koruna

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny ropy padají. Těžba výrazně převyšuje poptávku a například cena evropské ropy Brent od léta klesla už o 20 procent k téměř 91 dolarům. Čeští řidiči z toho ale nic nemají. Benzin u zdejších pump za tuto dobu zlevnil totiž o pouhé jedno procento.

Cena ropy v období mezi letní motoristickou sezonou a zimním růstem spotřeby nafty každoročně klesá. Tak obrovský propad je přesto neočekávaný. Naposled stála ropa Brent pod 92 dolarů před více než dvěma lety.

Letos očekávali největší producenti v čele s Ruskem, Saúdskou Arábií a Spojenými státy výrazný růst ekonomik. Tomu přizpůsobili i počáteční nárůst těžby. Očekávaný vzestup odbytu se však nekoná, a ropy je tak ve světě velký přebytek.

PSALI JSME:

Do cen u českých pump kromě toho zásadním způsobem promlouvá kurz koruny vůči dolaru. Ten má podle zjištění analytiků v posledních letech dokonce větší vliv na cenu českého benzinu než výkyvy světových cen ropy.

„Česká koruna vůči americkému dolaru oslabila v minulém týdnu o 1,2 procenta. V důsledku slabé měny ceny pohonných hmot na českých čerpacích stanicích nebudou klesat tak rychle, jak by mohly. V tomto týdnu čekáme stagnaci cen, případně jenom nepatrné zlevnění,“ kalkuluje analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Přilepší si ale rafinerie včetně českého Unipetrolu, které se jinak v celé Evropě propadají do ztráty. Výrazně jim klesají náklady na nákup suroviny. Pohonné hmoty jako výsledný produkt však na základě výše zmíněných vlivů prodávají za téměř nezměněnou cenu.

 

Miroslav Petr

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.