Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Maďaři křísí šance Křetínského na plynovod Eastring. Proti není ani Rusko

Daniel Křetínský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Křetínský. | foto: archivLidové noviny

BUDAPEŠŤ Budapešť fakticky podpořila česko-slovenský plán na plynovod Eastring, neodmítají ho ani Rusové. Energetickému projektu budoucnosti, jehož advokáty jsou český podnikatel Daniel Křetínský, slovenský premiér Robert Fico a bývalý šéf české vlády Mirek Topolánek, odpadla zásadní překážka.

Ukazuje se totiž, že Maďaři nehodlají klást překážky plynovodu Eastring, který má vést ze Slovenska až na turecké hranice.

Naopak se do projektu aktivně zapojili, i když to příliš nevytrubují do světa a premiér Viktor Orbán s ruským prezidentem Vladimirem Putinem oficiálně prosazují jiný, konkurenční projekt balkánského plynovodu.

„Maďaři flexibilně spolupracují,“ říká český manažer Tomáš Mareček, který vede představenstvo slovenské firmy Eustream. Ta projekt plynovodu Eastring přes Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko prosazuje.

A právě provozovatel slovenských plynovodů Eustream ve své akcionářské struktuře spojuje stát reprezentovaný vládou Roberta Fica (těsně nadpoloviční podíl) a český soukromý Energetický a průmyslový holding, vedený Křetínským (necelý poloviční podíl a manažerská kontrola). 

Vyjednavačem Křetínského na mezinárodní úrovni je pak zmiňovaný bývalý premiér Topolánek.

Proč Maďaři?

Fico i Křetínský mají na Eastringu eminentní zájem. Slovensko – a konkrétně firma Eustream – by díky němu posílilo jistotu, že i do budoucna zůstane významnou tranzitní zemí pro plyn. To by se mimochodem hodilo i sousednímu Česku.

Surovina by měla putovat obousměrným potrubím jak ze západu na Balkán, tak z Asie přes Turecko a Balkán dál do Evropy. Eastring nabízí cestu pro plyn z alternativních zdrojů na Blízkém východě či z oblasti Kaspického moře, ale fakticky také z Ruska.

A proč je účast Maďarska tak důležitá? Surovina se z plynárenské křižovatky ve slovenských Veľkých Kapušanech může dostat na Balkán (a obráceně) dvěma poměrně krátkými propojeními – buď přes Maďarsko, nebo přes Ukrajinu. V případě Maďarska, které je členem Evropské unie, by bylo vše mnohem snadnější. Mimo jiné proto, že strůjci projektu sázejí na to, že uspějí s žádostmi o evropské peníze.

Stavba plynovodu (ilustrační foto).

Plynovod Eastring by přitom měl být ve srovnání s megalomanskými projekty typu Nabucco či South Stream ekonomicky střízlivý. Cílem je propojit v maximální míře už existující plynovody, celkové náklady by neměly přesáhnout 1,5 miliardy eur.

Další otázkou je, proč Maďaři plynovod Eastring podporují, když zároveň mluví o jiném potrubním projektu s Rusy, který by k nim vedl přes Řecko, Makedonii a Srbsko. „Maďarsko chce co nejvíce plynovodů či ropovodů, které vedou přes jeho území,“ říká tamní zahraničněpolitický analytik a publicista Gábor Stier. A v případě Eastringu by hrozilo, že jeho účastníci nakonec dají přednost propojení přes Ukrajinu a Maďarsko zůstane stranou.

Postoj Budapešti ale také dokládá, že celková víra v konkurenční projekt, prezentovaný Orbánem a Putinem, má své meze. Jeho trasa přes Maďarsko, Srbsko, Makedonii a Řecko se nejeví reálně – ani jedna z těchto zemí se nechce pouštět do finančních dobrodružství. „A v případě Makedonie to vůbec není bezpečné,“ říká Stier, který upozorňuje na tamní nepokoje. Dokonce podezírá Američany, že napětí přiživují, aby zabránili ruskému projektu plynovodu.

Ruská vstřícnost

Jistou vstřícnost vůči plynovodu Eastring ale nedávno vyjádřili právě Rusové. Podle všeho se o to zasloužil premiér Fico, který Moskvu navštívil. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak uvedl, že očekává další slovenské návrhy ohledně ruské účasti v Eastringu.

Do Veľkých Kapušan by tak teoreticky mohl Eastringem putovat i ruský plyn, který tam nyní míří přes Ukrajinu. Rusové dnes mluví o plynovodu Turkish Stream do Turecka a dále do Evropy, který má nahradit zkrachovalý projekt South Stream. O jejich ambicích lze pochybovat, nějaký ruský plyn by ale přes Turecko do Eastringu zamířit mohl.

Tomáš Mareček z Eustreamu z toho ale odmítá vyvozovat závěr, že by se jeho firma chtěla podílet na obcházení Ukrajiny. „Pro nás je Gazprom potenciální zákazník jako každý jiný,“ říká. Mareček očekává, že nakonec vznikne „velký kompromis“, který umožní zachovat i přepravu ruského plynu přes Ukrajinu.

Jan Žižka

Autor

Jan Žižkajan.zizka@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Byty z nabídky Airbnb jsou nyní k pronájmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Byty z nabídky Airbnb jsou nyní k pronájmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Byty z nabídky Airbnb jsou nyní k pronájmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.