Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Mládek nevyloučil Zemanův scénář: Znárodnit OKD je možné, za náhradu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. | foto: MAFRA - IVETA LHOTSKÁMAFRA

PRAHA vyprší termín, který dal nový majitel OKD, skupina Ad Hoc Group, na jednání s vládou. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) by bylo nejlepší, aby akcie a pohledávky za firmou odprodali za nevelkou částku státu a OKD prošly reorganizací pod soudním dohledem.

LN: Jak se vám o dlouhodobém plánu OKD jedná s někým, kdo se jmenuje Ad Hoc Group?

Někdo mi říkal a je to jistě jen pomluva, že takový název mohl vymyslet jen bývalý majitel, cynický uhlobaron. Samozřejmě předpokládám, že to tak není, protože nás pánové ujišťují, že s ním nemají nic společného a jde o ctihodné fondy z Londýna. Ale také jsem se nad tím podivil.

LN: Je tedy nějaká naděje, že se s nimi stát dohodne?

Opakovaně jsme řekli, že nebudeme jako stát řešit problémy majitelů akcií a dluhopisů. Řešíme problém lidí, zaměstnanců OKD, a v tuto chvíli nemohu vyloučit žádnou z variant. Tedy ani tu, že se s nimi nakonec dohodneme, i když je to obtížné. Ani tu, která by se mi líbila nejvíc, že by firmu za nějakou nízkou cenu odprodali. Akciový podíl je bezcenný. Jediné, co má nějakou hodnotu, jsou pohledávky, které dávají právo sedět ve věřitelském výboru v případné insolvenci.

LN: Měla by firma projít insolvencí v podobě reorganizace?

To je samozřejmě jedno z řešení. Pokud by se povedla reorganizace se zachováním zaměstnanosti nebo s její kontrolovanou redukcí, je to něco, o co vláda velmi stojí. Oni nás tlačí ke zdi. Vyhrožují, že když dojde k insolvenci, bude konkurz, OKD přestanou fungovat, doly budou zatopeny a zamořeny metanem, na stroje kleknou vrstvy nadloží a po několika týdnech nebude možné těžbu obnovit. Z toho si můžete udělat obrázek, jak obtížná ta debata je.

Jan Mládek, ekonom

LN: Měly by se OKD znárodnit, jak prohlásil prezident Zeman?

To není úplně vyloučeno, ale je to obtížné. Muselo by to být za náhradu a je otázka kdo by ocenil hodnotu podniku. V ústavě je zakotvena povinnost vyvlastnění za náhradu, ale jaká je cena? Osobně si myslím, že záporná.

LN: Jaké by bylo ideální řešení?

Kdyby za nevelkou cenu odprodali akcie a pohledávky státu. Zřejmě i poté by bylo nutné provést reorganizaci pod soudním dohledem. Ale už by to byl kontrolovaný proces.

Jedním z dědictví, které zůstalo, jsou nevýhodné smlouvy například s Veolií či AWT. Je tam i pohledávka nějaké holandské státní instituce, která je splatná letos v říjnu. A pokud do podniku stát jakkoliv vstoupí, bude spoluodpovědný za zaplacení, a oni se nás do toho salámovou metodou snaží dotlačit.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...