Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Mochovce a Bohunice odolají záplavám. Čeká je modernizace

Jaderná elekrárna v Mochovcích na Slovensku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elekrárna v Mochovcích na Slovensku | foto: Ernest CzudorReprofoto

BRATISLAVA Provozovatel dvou atomových elektráren na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne, bude v příštích letech modernizovat své jaderné bloky. K tomuto kroku bude muset dominantní výrobce elektřiny v zemi ovládaný italským koncernem Enel přistoupit v souvislosti s národním plánem, který navazuje na výsledky evropských zátěžových testů, v nichž elektrárny v zemi pod Tatrami obstály.

"Výsledky zátěžových testů prokázaly dobrou odolnost elektráren pro případ úplné ztráty elektrického napájení a ztráty možnosti odvodu tepla z reaktoru, zapříčiněných zejména zemětřesením a záplavami. Navzdory tomu budou přijata další opatření, kterými se úroveň bezpečnosti ještě zlepší," oznámila šéfka úřadu jaderného dozoru Marta Žiaková.

Evropské tsunami

Evropská sedmadvacítka se bezpečností atomových elektráren začala důkladněji zabývat po předloňském neštěstí v japonské elektrárně Fukušima, kdy elektrárnu postihlo zemětřesení a následné tsunami.

Kromě zátěžových testů jaderných zdrojů se státy zavázaly vypracovat také plán opatření na zvládnutí nehody, která by postihla všechny bloky v jedné elektrárně.

Elektrárny tak budou muset vybavit bloky například přenosnými zdroji elektrického napájení nebo mobilními vysokotlakovými čerpadly k doplňování vody do parogenerátorů. Další opatření se týkají zajištění odolnosti jaderných elektráren vůči údajně málo pravděpodobným rizikům, jako například záplavám nebo silnému zemětřesení.

Žiaková dodala, že technická vylepšení, jež by měla být dokončena do roku 2015, se podle stávajících odhadů uskuteční během naplánovaných odstávek reaktorů a nevyžádají mimořádné odstavení jaderných bloků.

Slovenský úřad jaderného dozoru informoval, že nařídil Slovenským elektrárnám uskutečnit některé kroky na zvýšení bezpečnosti bloků ještě před nehodou v elektrárně Fukušima.

Očekává se, že v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích bude projekt dokončen letos a v prvních dvou blocích elektrárny v Mochovcích o dva roky později. Právě dodatečnými opatřeními na zvýšení bezpečnosti Enel odůvodnil skluz při dostavbě třetího a čtvrtého bloku mochovecké elektrárny, které podle původního harmonogramu měly být dokončeny loni a v letošním roce.

Nové Jaslovské Bohunice

Atomové elektrárny mají na Slovensku největší podíl na výrobě elektřiny. Význam jádra ještě stoupne po dokončení dvou rozestavěných bloků elektrárny v Mochovcích. V plánu je rovněž výstavba nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích.

Z tohoto projektu hodlá ale podle dostupných informací vycouvat český koncern ČEZ, který se stal partnerem slovenské vlády pro vybudování nového zdroje elektřiny.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...