15. května 2013 13:15, aktualizováno  15:26 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Náklady na solár Česko nemůže utáhnout, míní energetický úřad

Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu, listopad 2011.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu, listopad 2011. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Současný systém podpory obnovitelných zdrojů přináší náklady, které jsou nad síly české ekonomiky. Na konferenci o energetickém trhu to dnes řekla předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Letos na podporu obnovitelných zdrojů půjde celkem 44,4 miliardy korun a podle úřadu tyto náklady v dalších letech ještě vzrostou, protože podle zákona je nutné částku každoročně indexovat o dvě procenta.

"Problém je obrovský," řekla Vitásková o situaci s obnovitelnými zdroji energie. "Je to zátěž na dalších 20 let a my na tyto zvyšující se náklady určitě nemáme," zdůraznila. Energetický regulační úřad se podle Vitáskové snaží jednat se zákonodárci o úpravě podpory obnovitelných zdrojů, aby se škody snížily na co nejmenší úroveň.

ČTĚTE TAKÉ:

Místopředseda úřadu Martin Laštůvka jako příklad uvedl, že se úřad snaží protlačit do novely zákona zastavení provozní podpory novým obnovitelným zdrojům.

Rozkrytí vlastníků

Představitelé sněmovních stran se shodli na tom, že zpracují a v nejbližší době předloží návrh zákona, který rozkryje vlastníky solárních elektráren. Na vytvoření parlamentní vyšetřovací komise, kterou žádali sociální demokraté, se ale nedohodli.

Stát letos přispívá na obnovitelné zdroje částkou 11,7 miliardy korun ze státního rozpočtu a zvažuje zvýšení příspěvku o další dvě miliardy.

Zbývající částku platí všichni spotřebitelé v cenách elektřiny. Na podporu obnovitelných zdrojů jde 583 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu.

Podporu obnovitelných zdrojů kritizují zástupci průmyslu, podle kterých současný systém vede k ohrožení konkurenceschopnosti tuzemských firem. Nejkritizovanějším sektorem jsou solární elektrárny, jejichž provozovatelé letos získají 25 miliard korun z celkové podpory.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?