Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Neúspěšná lobby? Poslanec ODS chtěl zavést úlevu solárníkům

Exslanec ODS Tomáš Úlehla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exslanec ODS Tomáš Úlehla | foto: ČTK

PRAHA Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) nedávno odhadl, že podpora štědře dotované fotovoltaiky nás všechny bude stát bilion korun. Jen pár dnů potom ale jeho spolustraník Tomáš Úlehla sněmovně předložil návrh zákona, který zbavuje provozovatele elektráren povinnosti zajistit ekologickou recyklaci vysloužilých solárních panelů. Kritizovaný návrh však získal mizivou podporu a neprošel.

Pozměňovací návrh k novele zákona o odpadech od poslance Úlehly, který se loni vzbouřil proti Petru Nečasovi, se nedočkal valné podpory v ani jeho vlastní straně a koaliční TOP 09 proti němu dokonce aktivně vystoupila.

„Návrh poslance Úlehly by současné provozovatele solárních elektráren najednou zbavil jejich povinnosti zajistit ekologickou recyklaci solárních panelů. Za rozbité, zastaralé či dosloužené panely by pak zodpovídal výrobce,“ říká například poslanec Bořivoj Šarapatka z TOP 09.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrobci panelů, které v posledních letech doslova zaplavily Česko, přitom často pocházejí z Asie a jsou velice těžko dohledatelní. V praxi by náklady na recyklaci nebezpečného materiálu musel zaplatit stát nebo obce, které se proti Úlehlově návrhu také ostře ohradily.

Další pokus solární lobby?

„Podle Svazu měst a obcí tento návrh neznamená nic jiného, než nejistotu, kdo se o vysloužilé fotovoltaické panely jednou postará. Výrobci, z nichž se velká část nachází mimo hranice ČR, mají sice povinnost tyto panely odstranit, ovšem vzhledem k jejich životnosti už nemusí tito výrobci v době odstraňování panelů vůbec existovat,“ míní Pavel Drahovzal, předseda Komise pro životní prostředí svazu a starosta obce Velký Osek.

Drahovzal připomíná, že Úlehla byl zvolen za Zlínský kraj, kde se nachází na 800 tisíc solárních panelů, což ho řadí na druhé místo v republice. Za pozměňovacím návrhem tak podle Drahovzala může stát vlivná solární lobby.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!