3. října 2014 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Temelín cvičil na blackout. Výpadek proudu má ustát nová turbína

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

TEMELÍN Při problémech v přenosové soustavě umí nová turbína elektrárny Temelín snížit výkon a zajistit dodávky elektřiny pro důležité systémy bloku. Takový je závěr speciální zkoušky, kterou v noci na pátek na prvním bloku provedli odborníci z elektrárny a společnosti ČEPS, která je provozovatelem přenosové soustavy.

Nová turbína v Temelíne přispěje k ochraně sítě před případným rozsáhlým výpadkem proudu, takzvaným blackoutem.

"V 21:40 vypnuli dispečeři společnosti ČEPS elektrické vedení mezi prvním blokem elektrárny Temelín a dva kilometry vzdálenou rozvodnou stanicí Kočín. Tato manipulace simulovala problémy v síti. Virtuálně tak hrozil rozsáhlý blackout," popsal ostrou zkoušku mluvčí Temelína Marek Sviták.

ČTĚTE TAKÉ:

Během několika vteřin snížily řídicí systémy bloku výkon turbogenerátoru z 1078 MWe na 43 MWe a tím významně odlehčily přenosové soustavě.

"Udržet blok na minimálním výkonu je o dost složitější než jet naplno nebo standardně odstavit. Při rychlé změně zatížení jsou velké turbíny vystaveny velkým tlakovým a teplotním změnám. Pomáháme tak ale udržet stabilitu přenosové soustavy a současně napájíme vlastní důležité systémy," řekl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Test končí a začíná nový

Zkouška skončila krátce po půlnoci a aktuálně blok pracuje na plném výkonu. Ukončení zkoušky současně znamenalo zahájení dalšího testu, při kterém budou odborníci z Temelína a Doosan Škoda Power šest dní sledovat chování turbíny za provozních podmínek.

"Elektrárna Temelín letos už dvakrát přispěla k udržení stability v přenosové soustavě. V březnu na hodinu snížil druhý blok výkon o deset procent a v polovině srpna stejný blok pracoval na osmdesátiprocentním výkonu sedm hodin. V obou případech byla důvodem velká výroba větrných elektráren na severu Německa," poznamenal ředitel.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000 a v současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliardy kWh elektrické energie, hranici 15 miliard plánuje překonat i letos.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz