13. listopadu 2014 8:44, aktualizováno  10:22 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Majitelé OKD snížili ztrátu na 3,5 miliardy. Ceny uhlí však klesají

Znalecký posudek z pera společnosti Vox Consult ocenil někdejší OKD před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znalecký posudek z pera společnosti Vox Consult ocenil někdejší OKD před... | foto: NWR

PRAHA Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, za tři čtvrtletí letošního roku snížila ztrátu na 128 milionů eur z 528 milionů eur před rokem. Tržby klesly o 21 procent na 504 milionů eur.

Neauditované hospodářské výsledky ve čtvrtek NWR zveřejnila na svém webu. Analytici snížení ztráty a pokles tržeb předpokládali. Snížení tržeb firma přičítá poklesu cen uhlí na světových trzích, ztráta jí klesla díky snižování nákladů.

Snižování nákladů

„Na provozní úrovni se nám podařilo stlačit jednotkové hotovostní náklady na těžbu o 16 procent a administrativní a prodejní náklady o 26 procent, čímž jsme za devět měsíců letošního roku dosáhli kladného výsledku EBITDA,“ uvedl předseda představenstva NWR Gareth Penny.

ČTĚTE TAKÉ

Za tři čtvrtletí firma vykázala provozní zisk EBITDA z pokračujících činností čtyři miliony eur, před rokem přitom měla provozní ztrátu 50 milionů.

Firma ve výsledkové zprávě potvrdila výhled celoroční těžby a prodeje uhlí na úrovni 8,75 až devět milionů tun uhlí. Počet zaměstnanců včetně dodavatelských organizací za tři čtvrtletí se meziročně snížil o osm procent na 14.600.

Těžení z vytěženého

„V souladu s očekáváním trhu byla oznámena vysoká ztráta, plynoucí z kombinace několika faktorů. Některé z nich jsou trvalejšího rázu, především nízké ceny uhlí, a tedy i nízké tržby, některé jsou spíše jednorázové,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

K jednorázovým faktorům podle něj patří negativní účetní vliv prodeje uhlí z již vytěžených zásob či zaúčtování velké části nákladů spojených s kapitálovou restrukturalizací firmy, kterou NWR dokončila v říjnu.

Firmu ještě čeká boj

Jejím úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku. Zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění podílů akcionářů. Firma snížila zadlužení a zajistila si 185 milionů eur (asi pět miliard Kč) nového kapitálu.

Podle Hatlapatky však NWR vyhráno nemá. „Firma neočekává brzké zlepšení na trhu s uhlím, což znamená, že v úsporných opatřeních musí pokračovat,“ dodal Hatlapatka.

Hlavní podíly v NWR drží společnost CERCL Mining a čtyři mezinárodní investiční fondy: M&G, Gramercy, GLG Partners a Ashmore Investments. V CERCL Mining, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Původně patřily BXR Mining téměř dvě třetiny NWR, ale po restrukturalizaci se podíl, nyní držený CERCL Mining, snížil.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!