20. května 2014 20:59, aktualizováno  21:28 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Otestujte, zda ustojíte škrty ruského plynu, vyzývá Brusel členské země

Zemní plyn - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemní plyn - ilustrační | foto: Shutterstock

BRUSEL Členské země Evropské unie by do příští zimy měly provést zátěžové testy, aby se zjistilo, jak by se vyrovnaly s významným narušením dodávek zemního plynu v souvislosti s ukrajinskou krizí. Vyplývá to z návrhu Evropské komise, který má k dispozici agentura Reuters.

Ruská anexe ukrajinského Krymu vyvolala obavy ohledně možného narušení dodávek ruského plynu do Evropy. Unijní lídři pak vybídli komisi, aby sestavila seznam krátkodobých i dlouhodobých opatření.

ČTĚTE TAKÉ:

Brusel v citovaném dokumentu vybízí členské státy, aby v souvislosti s možným narušení dodávek provedly zátěžové testy evropského energetického systému a vypracovaly zabezpečovací mechanismy. Například zvýšení zásob plynu nebo nalezení krátkodobých způsobů, jak omezit poptávku.

Společná rezerva

Kromě toho návrh požaduje, aby jiné velké dodavatelské země zvýšily produkci energií, kde to je možné. Celosvětové zdroje zemního plynu, například zkapalněný zemní plyn, by se měly přesměrovat do Evropy. Mimo to Brusel navrhuje krátkodobě spojit část stávajících unijních energetických zásob do "virtuální společné kapacitní rezervy". Mohlo by se tak prý stát ve spolupráci s Mezinárodní agenturou pro energii (IEA).

Premiér: ČR má zásoby plynu na 100 dní, nedostatek nehrozí

Česko má  zásobu zemního plynu na 100 dní, firmy ani domácnosti jeho nedostatkem ohroženy nejsou. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu, které se věnovalo možnostem v případě výpadku dodávek ruského plynu přes Ukrajinu. Premiér také uvedl, že Česko by Slovensku bylo možné případně pomoci zasíláním ruského plynu z baltského plynovodu Nord Stream, kterého by se krize týkat neměla.

Z dlouhodobého hlediska komise nastínila svou vizi energetické politiky do roku 2030. Počítá se v ní s lepší energetickou účinností a větším podílem energií z obnovitelných zdrojů v energetickém mixu. Mimo to by měly zrychlit snahy o dokončení vnitřního trhu s energií, který by se opíral o lepší přeshraniční propojení mezi členskými státy.

Rusko varovalo, že v červnu zastaví dodávky plynu pro Ukrajinu, pokud Kyjev za ruský plyn nezaplatí předem. Zhruba polovina ruského plynu určeného evropským zákazníkům k nim míří přes Ukrajinu.

Po vytvoření "energetické unie" volá Polsko. Tamní premiér Donald Tusk, šéf komise José Barroso a eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger se ve středu v Bruselu zúčastní konference o energetické bezpečnosti. O energetické bezpečnosti by státy "osmadvacítky" měly jednat i na červnovém summitu v Bruselu.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.