Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Pád Bakalova zázraku. Těžařská NWR čeká na záchranu

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: © ČTKČeská pozice

AMSTERDAM Po famózním startu těžařská společnost NWR neudržela tempo a postupně se dostávala do větších a větších problémů. Tento pátek její akcionáři rozhodnou: reorganizace, nebo insolvence.

Je květen roku 2008. Tvář na titulních stránkách novin a časopisů patří jednomu z nejbohatších Čechů – Zdeňku Bakalovi. Právě se mu podařil největší úspěch v historii pražské burzy a zároveň nejvýznamnější událost burzovního parketu v Londýně toho roku.

Společnost NWR, kterou Bakala spoluvlastní, vstoupila na veřejný trh. Investoři se po akciích mohou utlouct. Emise je 7,3krát přeupsána. Akcie NWR stojí 425 korun.

Kde hledat viníka

Je srpen, rok 2013. Společnosti NWR zcela reálně hrozí insolvence. Na udržení těžby v dole Paskov musí přispět česká vláda.

Znalecký posudek z pera společnosti Vox Consult ocenil někdejší OKD před...

Akcie NWR stojí tři koruny. Kdo během IPO (primární úpis akcií) společnosti NWR investoval milion korun a svou investici si ponechal, zbylo mu mrzkých 70 tisíc korun.

Koho má takový investor dnes vinit? V první řadě banky, brokerské firmy a bohužel také sdělovací prostředky. Ty všechny pohádku o výborné investici prodávaly nekriticky a bez reflexe. Mělo být jasné, že historicky vysoké ceny uhlí se nemohou dlouhodobě udržet.

Hodnota společnosti se také do velké míry opírala o projekt těžby v polském Dębieńsku. K tomu však nikdy nedošlo a za současné ceny uhlí na světových trzích ani nedojde. Nevyplatí se.

ČTĚTE TAKÉ:

Vina ale padá i na management společnosti, který se – s největší pravděpodobností ve snaze o udržení chodu společnosti – uchýlil k zadlužení NWR. Dluh ve výši 22 miliard korun nemohl být udržitelný v případě, kdy se ceny uhlí nevyšplhají zpět do předkrizových, a docela jistě nerealistických úrovní.

Svůj díl však mají také vlády z devadesátých let. Rozparcelování moravsko-slezského průmyslu a jeho neefektivní privatizace vedly k tomu, že řada kdysi funkčních podniků není konkurenceschopná.

A nezanedbatelný byl pochopitelně i vliv celosvětové krize, kterou naše část Evropy začala pociťovat od roku 2009.

Tento pátek se ukáže, zda věřitelé schválí reorganizační plán NWR. Jeho součástí je odpuštění části dluhu a vydání nových akcií. Věřitelé i akcionáři v tuto chvíli musí počítat s tím, že o podstatnou část svých investic přijdou.

Pokud plán neschválí, je na místě ještě horší varianta. Ta by vyústila v insolvenci NWR. OKD by změnila majitele. Kdo by ji ale koupil? Český stát, jak navrhoval ministr průmyslu a obchodu Mládek?

Věřitelé v pátek pravděpodobně reorganizaci schválí. Otázka je, zda se tím může z NWR stát společnost s perspektivní budoucností. A ta zůstane ještě hodně dlouhou dobu nezodpovězená.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!