Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Pád Bakalova zázraku. Těžařská NWR čeká na záchranu

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: © ČTKČeská pozice

AMSTERDAM Po famózním startu těžařská společnost NWR neudržela tempo a postupně se dostávala do větších a větších problémů. Tento pátek její akcionáři rozhodnou: reorganizace, nebo insolvence.

Je květen roku 2008. Tvář na titulních stránkách novin a časopisů patří jednomu z nejbohatších Čechů – Zdeňku Bakalovi. Právě se mu podařil největší úspěch v historii pražské burzy a zároveň nejvýznamnější událost burzovního parketu v Londýně toho roku.

Společnost NWR, kterou Bakala spoluvlastní, vstoupila na veřejný trh. Investoři se po akciích mohou utlouct. Emise je 7,3krát přeupsána. Akcie NWR stojí 425 korun.

Kde hledat viníka

Je srpen, rok 2013. Společnosti NWR zcela reálně hrozí insolvence. Na udržení těžby v dole Paskov musí přispět česká vláda.

Znalecký posudek z pera společnosti Vox Consult ocenil někdejší OKD před...

Akcie NWR stojí tři koruny. Kdo během IPO (primární úpis akcií) společnosti NWR investoval milion korun a svou investici si ponechal, zbylo mu mrzkých 70 tisíc korun.

Koho má takový investor dnes vinit? V první řadě banky, brokerské firmy a bohužel také sdělovací prostředky. Ty všechny pohádku o výborné investici prodávaly nekriticky a bez reflexe. Mělo být jasné, že historicky vysoké ceny uhlí se nemohou dlouhodobě udržet.

Hodnota společnosti se také do velké míry opírala o projekt těžby v polském Dębieńsku. K tomu však nikdy nedošlo a za současné ceny uhlí na světových trzích ani nedojde. Nevyplatí se.

ČTĚTE TAKÉ:

Vina ale padá i na management společnosti, který se – s největší pravděpodobností ve snaze o udržení chodu společnosti – uchýlil k zadlužení NWR. Dluh ve výši 22 miliard korun nemohl být udržitelný v případě, kdy se ceny uhlí nevyšplhají zpět do předkrizových, a docela jistě nerealistických úrovní.

Svůj díl však mají také vlády z devadesátých let. Rozparcelování moravsko-slezského průmyslu a jeho neefektivní privatizace vedly k tomu, že řada kdysi funkčních podniků není konkurenceschopná.

A nezanedbatelný byl pochopitelně i vliv celosvětové krize, kterou naše část Evropy začala pociťovat od roku 2009.

Tento pátek se ukáže, zda věřitelé schválí reorganizační plán NWR. Jeho součástí je odpuštění části dluhu a vydání nových akcií. Věřitelé i akcionáři v tuto chvíli musí počítat s tím, že o podstatnou část svých investic přijdou.

Pokud plán neschválí, je na místě ještě horší varianta. Ta by vyústila v insolvenci NWR. OKD by změnila majitele. Kdo by ji ale koupil? Český stát, jak navrhoval ministr průmyslu a obchodu Mládek?

Věřitelé v pátek pravděpodobně reorganizaci schválí. Otázka je, zda se tím může z NWR stát společnost s perspektivní budoucností. A ta zůstane ještě hodně dlouhou dobu nezodpovězená.

,

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...