Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Plynovod Nabucco je předražený. Zřejmě se zkrátí

Uvnitř potrubí - tudy bude proudit plyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uvnitř potrubí - tudy bude proudit plyn. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

BERLÍN Plynovod Nabucco, který má snížit závislost Evropské unie na dovozu plynu z Ruska, se v současné podobě nejspíš nerealizuje. Mezinárodní konsorcium ho kvůli vysokým nákladům zvažuje zkrátit.

Napsal to německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) s odvoláním na diplomatické kruhy v EU. Nabucco měl přivádět strategickou surovinu z kaspických nalezišť přes Turecko až do Rakouska. Mezinárodní konsorcium, které jeho výstavbu chystá, podle FAZ nyní zvažuje kratší variantu.

Při posledním vyčíslení odhadovaných nákladů na výstavbu ve výši osmi miliard eur (téměř 200 miliard korun) konsorcium nevyloučilo, že mohou ještě narůst. To se nyní podle FAZ zjevně potvrdilo, a proto konsorcium prověřuje, zda by se nevyplatilo alespoň kratší řešení nazvané Nabucco-západ, které by přivádělo plyn od bulharsko-turecké hranice.

Maďarský MOL projekt opustí

Maďarský premiér Viktor Orbán tento týden oznámil, že maďarská petrochemická společnost MOL, jež je členem konsorcia, plánuje projekt opustit.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě MOLu se na vybudování plynovodu podílí rakouská firma OMV, turecký Botas, německá RWE, rumunský Transgaz a bulharský BEH. Americký deník The Wall Street Journal už v lednu informoval, že by projekt mohla opustit i RWE.

Nabucco má omezit závislost na Rusku

Nabucco má být alternativní trasou pro dovoz plynu do Evropy mimo území Ruska a Ukrajiny. Na evropský trh by měl podle původních plánů 4 tisíce kilometrů dlouhý plynovod ročně přivést 30 miliard metrů krychlových plynu z Iráku, Ázerbájdžánu a Turkmenistánu přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska. Vážnou konkurenci mu ale představuje připravovaný plynovod South Stream, za kterým stojí Rusko.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...