25. května 2016 16:05 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Putin otevřel ropné pole v Arktidě. Je to velmi drahý projekt, přiznal

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: ČTK

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin ve středu slavnostně otevřel ropný terminál na poloostrově Jamal v Arktidě. Terminál, který je navzdory extrémním klimatickým podmínkám provozuschopný nepřetržitě po celý rok, podle něj představuje důležitou etapu v průzkumu bohatých nalezišť v tomto regionu.

Ruská společnost Gazprom Něfť, odnož plynárenského gigantu Gazprom, zároveň pod dohledem šéfa Kremlu začala nakládat ropu z nového pole Novoportskovskoje na tanker.

„Zahajujeme novou etapu v průzkumu naleziště Novoportovskoje. Tento projekt je jedním z nejnákladnějších projektů ropného průmyslu v Rusku,“ uvedl Putin, který slavnostní otevření sledoval prostřednictvím videokonference z Kremlu. Na jeho uskutečnění zamířilo v průběhu tří let podle Putina 186 miliard rublů, což je v přepočtu 68 miliard korun.

Ropné pole Novoportovskoje se považuje za jedno z nejbohatších ložisek ropy na poloostrově Jamal. Odhadované zásoby ropných a plynných kondenzátů na tomto poli činí podle společnosti Gazprom Něfť více než 250 milionů tun. Zásoby zemního plynu podnik odhaduje na více než 320 miliard metrů krychlových.

Letos chce Gazprom Něfť vytěžit na poli Novoportovskoje 2,5 milionu tun ropy. Podle nejmenovaných zdrojů agentury Reuters však bude konečné množství menší. Ropa by odsud mohla zamířit do rafinerií na severozápadě Evropy.

Alternativou by mohly být dodávky do Asie, ty by se ale kvůli vrstvám ledu mohly realizovat jen během krátkých časových období.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz