Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Řecká vláda hrozí stávkujícím energetikům vězením

Energetika (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Energetika (ilustrační foto) | foto: ČTK

ATÉNY Řecká vláda nařídila zaměstnancům v elektrárenském sektoru návrat do práce a ukončení stávky. Soud ji totiž označil za nezákonnou. Úřad pohrozil státním zaměstnancům zatčením v případě, že budou v protestu pokračovat. Pracovníci elektrárenského průmyslu protestují proti plánům na částečnou privatizaci státní energetické společnosti PPC. Jak zareagují na vládní požadavek, rozhodnou odboráři na své sobotní odpolední schůzi.

Protest tento týden způsobil výpadky v dodávkách elektřiny po celé zemi. Stávkujícím se nelíbí návrh zákona, který by umožnil prodej téměř třetinového podílu v PPC konkurenci. Mají strach, že tento krok povede k rušení pracovních míst a zdražování elektřiny, napsala agentura Reuters.

Energetická společnost PPC

Řecká vláda vlastní 51 procent PPC a plánuje prodat 30 procent akcií. PPC vyrábí zhruba dvě třetiny elektřiny v zemi a kontroluje téměř celý maloobchodní trh.

Největší odborová organizace zaměstnanců v energetice bude na dnešní schůzi řešit, jak na požadavek vlády zareaguje. Radikální celořecká odborová organizace PAME sdružující téměř milion lidí plánuje na dnešek protestní pochod Aténami na podporu elektrárenských pracovníků.

Vláda se obává, že problémy s dodávkami elektřiny na začátku letní turistické sezony poškodí image země u zahraničních návštěvníků. Cestovní ruch je klíčovou součástí řecké ekonomiky, která se nyní začíná zotavovat z dlouhé recese. Turistika se podílí zhruba 17 procenty na ekonomickém výkonu a 20 procenty na zaměstnanosti v zemi.

Chystanou privatizaci státního energetického podniku kabinet hájí. "Od prvního dne je a stále zůstává záměrem vlády ochrana veřejných zájmů. V demokracii musí všichni respektovat zákon a nařízení soudu," uvedla mluvčí vlády Sofia Voultepsiová v prohlášení doprovázejícím nařízení návratu do práce.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.