24. července 2017 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném Krymu. Dvě staví už teď

Ruský prezident Putin vyobrazený v krymském Simferopolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Putin vyobrazený v krymském Simferopolu. | foto: Reuters

MOSKVA Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury TASS to v pondělí oznámil náměstek ruského ministra energetiky Vjačeslav Kravčenko.

Na poloostrově se již nyní stavějí dvě nové elektrárny. Moskva se tak snaží splnit slib, že Krymu zajistí stabilní dodávky elektrického proudu.

Tuto snahu nicméně komplikují sankce Evropské unie, které na Krym zakazují dodávat technologie pro energetický sektor. Německý průmyslový koncern Siemens minulý týden pozastavil dodávky zařízení pro elektrárny ruským státním společnostem.

Reagoval tak na zjištění, že nejméně dvě ze čtyř turbín, které vyrobil pro jeden z projektů v Rusku, se proti jeho vůli ocitly právě na Krymu.

Německo nyní podle zdrojů agentury Reuters vyzývá Evropskou unii, aby kvůli skandálu kolem turbín Siemensu zařadila na sankční seznam až čtyři další jednotlivce a firmy. Podle jednoho ze zdrojů by se to mohlo týkat některých zástupců ruského ministerstva energetiky a podniku, který turbíny přesunul.

ČTK
M. Jelínek Smrt ruskym okupantum 19:41 25.7.2017
P. Balcar Ať Rusko vrátí, co ukradlo! 10:05 25.7.2017
E. Pistolero Ne anektovaném, ale restituovaném. 18:24 24.7.2017

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.