6. srpna 2014 11:14 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Šéf žalobců usiluje o zrušení solárních licencí. Tady jsou jména firem

Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BRNO Nejvyšší státní zastupitelství zveřejnilo seznam solárních podniků, u nichž usiluje o zrušení licence. Mezi několika desítkami firem, na něž má úřad spadeno, je například i společnost Talwin spojená s odsouzeným politikem a bývalým senátorem Alexandrem Novákem.

Šéf žalobců Pavel Zeman usiluje o zrušení licencí pro 22 firem spojených se solárním byznysem v Česku. Reportérovi ČT Davidu Havlíkovi se na Nejvyšším státním zastupitelství podařilo získat seznat těchto podniků.

Úřad v čele se Zemanem je podezírá z toho, že oprávnění podnikat v solární energetice dostaly v rozporu se zákonem. Proto na firmy podal žaloby u Krajského soudu v Brně.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi zveřejněnými jmény se objevila například společnost Talwin, kterou donedávna ovládal exsenátor Alexander Novák odsouzený před časem na šest let za korupci. Tato společnost provozuje sluneční elektrárnu v Krušných horách, licenci získala v roce 2010.

Z dokumentu vyžádaném na Nejvyšším státním zastupitelství také vyplývá, že krajský soud už tři z 22 případů vyřešil.

Licenci zrušil společnosti Solar CD, která vlastní elektrárnu v Českém Dubu nedaleko Liberce. Naopak firmy Saša-Sun a Zdeněk Sun ponechal povolení v platnosti. Obě provozují solární parky v Chomutově.  

mipMichal Pavec