24. března 2016 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Skotové zavřou největší uhelnou elektrárnu ve Velké Británii

Elektrárna Longannet ve skotském kraji Fife. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Longannet ve skotském kraji Fife. | foto: Wikipedia

GLENROTHES Elektrárenská společnost Scottish Power ve čtvrtek odpoledne ukončí výrobu elektřiny v poslední elektrárně na uhlí ve Skotsku. Jde o největší uhelnou elektrárnu ve Velké Británii, která téměř půl století dodávala elektřinu asi čtvrtině domácností ve Skotsku, informují tamní média.

Ve Skotsku se zároveň poprvé po více než sto letech zastaví produkce elektřiny z uhlí.

Elektrárna Longannet nacházející se v regionu Fife zahájila provoz v roce 1970 a ve své době byla největší elektrárnou v Evropě s kapacitou výroby 2400 MW. Původně měla sloužit 25 let, nakonec však díky investicím do nového vybavení byla její životnost prodloužena na 46 let.

Uhelné elektrárny výrazně přispěly k rozkvětu průmyslu v regionu. Scottish Power uvedla, že důvodem k uzavření elektrárny byly kromě jejího stáří také rostoucí náklady na přenos elektřiny a uhlíková daň.

Elektrárna přímo zaměstnává 236 lidí. Část zaměstnanců bude převedena na jiná místa, část propuštěna nebo půjde do předčasného důchodu.

O budoucnosti místa, kde elektrárna stojí, zatím nebylo rozhodnuto. Scottish Power plánuje předložit plány dalšího využití do konce letošního roku.

Britská vláda má v plánu uzavřít všechny elektrárny na uhlí v zemi do roku 2025. Slabé ekonomické podmínky pro investice do nových plynových elektráren, které mají nahradit elektrárny na uhlí, však vyvolávají obavy z nedostatku elektřiny a růstu cen.

Scottish Power je jedním z šesti velkých dodavatelů elektřiny v zemi. Firmu vlastní španělská Iberdrola. Původně firma provozovala šest uhelných elektráren, nyní je závislá na výrobě elektřiny z plynu a větru.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!