23. března 2017 13:35 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Stát by za OKD mohl dát 80 milionů. Počítá s provozem na ‚tržní bázi‘

Ministr financí Andrej Babiš při návštěvě ve firmě OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš při návštěvě ve firmě OKD. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Státní podnik Prisko by za akcie společnosti OKD, která je v úpadku, mohl zaplatit alespoň 80 milionů korun. Podle konzultací Priska s manažery těžební firmy jde o minimální částku pro to, aby reorganizační plán společnosti splňoval požadavky podle insolvenčního zákona a měl šanci na přijetí věřiteli OKD.

Vyplývá to z návrhu ministerstva financí, který resort předloží vládě. Peníze mají mimo jiné umožnit uspokojení zajištěných věřitelů.

Resort financí v dokumentu uvádí, že Prisko předpokládá provozování OKD na tržní bázi, kdy výnosy z těžby a prodeje uhlí použije na úhradu nákladů spojených s provozem a útlumem těžebních lokalit. Pro technickou likvidaci dolů, v nichž bude ukončena činnost, počítá s využitím státního podniku Diamo.

Akcionářská práva v Prisku vykonává resort financí, v Diamu ministerstvo průmyslu.

Diamo mělo zájem OKD koupit, vláda ale v únoru záměr koupit firmu za korunu neschválila. Ministerstvo financí v úterý oznámilo, že vedení těžební firmy v minulém týdnu oslovilo Prisko, aby zvážilo možnost podání nabídky na koupi OKD.

Soukromí investoři nepředložili takovou nabídku, která by umožňovala předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšnou reorganizaci OKD.

Jak stát prodával podíl v OKD?
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz