Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Unipetrol vrátil ropu státu. Důvodem výpůjčky byla kontaminace ropovodu Družba

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: www.unipetrol.cz

PRAHA Všechna ropa, kterou stát prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) půjčil na jaře petrochemickému holdingu Unipetrol, je zpět v nádržích státního provozovatele ropovodů Mero. Poslední část byla do centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi vrácena ve středu. Uvedla to mluvčí Mera Radomíra Doležalová.

Důvodem zápůjčky byla kontaminovaná ropa v ropovodu Družba, která na měsíc zastavila dodávky ropy do ČR. Unipetrol ropu z rezerv využil pro svou rafinerii v Litvínově, přesné množství zapůjčené ropy ale firma neuvedla.

Dodávky ropovodem Družba se zastavily koncem dubna, kdy se zjistilo, že ropa v potrubí obsahuje nadlimitní množství organického chloridu. Podle odhadů bylo kontaminováno zhruba pět milionů tun ropy. Dodávky Družbou pozastavili všichni odběratelé po trase ropovodu, výpadek dodávek zasáhl také Českou republiku. Mero ve středu připomnělo, že vláda odsouhlasila zapůjčení téměř 30 procent nouzových ropných zásob ze státních hmotných rezerv. Čistá ropa začala do Česka opět téct na konci května, od té doby Unipetrol ropu postupně vracel.

„Díky úzké spolupráci našich zaměstnanců se SSHR, Unipetrolem i s kolegy z Mezinárodní asociace přepravců ropy proběhlo naskladňování ropy zpět do nádrží, v nichž jsou schraňovány strategické zásoby, bez jakýchkoliv problémů. Po celou dobu důsledně monitorujeme i kvalitu ropy, žádný ze sledovaných parametrů nepřekročil stanovený limit,“ uvedl předseda představenstva Mera Jaroslav Kocián.

Předseda SSHR Pavel Švagr ve středu řekl, že státy V4, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko uvolnily během měsíční odstávky Družby ze svých zásob zhruba dva miliony tun ropy. Navrácení ropy do rezerv podle něj trvalo několik měsíců hlavně proto, že tyto zásoby pak bylo potřeba ropovodem přepravit nad rámec běžné spotřeby napojených rafinérií.

„Při měsíčním výpadku ropovodu Družba se ukázalo, jak je důležité mít v českých rezervách i ropu. Rafinérie v Litvínově díky tomu nemusela být odstavena z provozu a dál vyráběla pohonné hmoty a další suroviny, které jsou důležité pro český průmysl. Ani čeští řidiči nepocítili žádné nedostatky v zásobování čerpacích stanic,“ dodal. Česko má podle něj aktuálně nouzové zásoby ropy a ropných produktů na 84 dní, tj. stejně jako před problémy v Družbě.

Unipetrol v ČR provozuje vedle litvínovské rafinerie také rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Ruskou sirnou ropu zpracovává však pouze rafinerie v Litvínově. Roční kapacita obou českých rafinerií je dohromady zhruba devět milionů tun ropy. Kralupská rafinerie zpracovává nízkosirné ropy přepravované do Česka z italského Terstu přes Ingolstadt ropovodem IKL, který byl uveden do provozu v lednu 1996. Podle odborníků však lze tuto ropu použít v Litvínově jen velmi obtížně.

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Jan Gojda, vedoucí Oddělení klinického výzkumu Centra pro výzkum diabetu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...