16. října 2019 13:56 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ve Velké Británii se v posledním čtvrtletí poprvé vyrobila většina energie z obnovitelných zdrojů

větrné elektrárny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy větrné elektrárny - ilustrační foto | foto: pro Lidovky.cz

LONDÝN Poprvé v historii vyprodukovalo Spojené království v oblasti energetiky více energie z obnovitelných zdrojů, než ze zdrojů, které spalují fosilní paliva. Z větrných a solárních elektráren a elektráren spalujících biomasu pocházelo 40 % energie, zatímco ze spalování uhlí, ropy a zemního plynu to bylo 39 %. Informovala o tom analýza stránky Carbon Brief.

Obnovitelné zdroje v Británii za červenec, srpen a září vyprodukovaly 29,5 terawatt hodin (TWh) energie, zatímco fosilní zdroje vyprodukovaly 29,1 TWh. Británie tak pokračuje v radikální transformaci své energetiky směrem k obnovitelným zdrojům. Ještě v roce 2010 z fosilních paliv pocházely tři čtvrtiny její energie.

Británie v posledních letech masivně investuje především do větrných elektráren. V příštím roce chystá otevření světově největší větrné farmy, projektu Hornsea One, do něhož byla na začátku října dodělána poslední turbína a měla by začít produkovat energii na začátku příštího roku. Zároveň byla ve 2. čtvrtletí otevřena další větrná elektrárna a během příštího roku by dále měl být dokončen projekt East Anglia One, který již letos začal vyrábět energii. 

zdroj: Carbon Brief

Větrné farmy v moři by v budoucnu měly produkovat až 30 000 megawattů energie, což je razantní nárůst oproti současným 8 500 megawattů. Podle Carbon Brief by pak energie z těchto zdrojů měla být do roku 2023 levnější než ta ze zemního plynu.

Spojené království se zavázalo do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality, tato transformace zdrojů k dosažení tohoto cíle ale nestačí. K tomu by změny v energetice musely být zároveň doplněny i snížením emisí v jiných odvětvích ekonomiky, například v dopravě. 

, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!