18. prosince 2015 20:05 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Bitánie uzavřela poslední hlubinný uhelný důl, symbol průmyslové revoluce

Horníci opouštějí teď již uzavřený uhelný důl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horníci opouštějí teď již uzavřený uhelný důl | foto: Reuters

LONDÝN/BERLÍN V Británii v pátek ukončil provoz poslední hlubinný uhelný důl Kellingley Colliery, který je v severní Anglii. Společnost UK Coal, která jeho konec oznámila už v červenci, jej uzavřela po 50 letech provozování. Končí tím odvětví, které energeticky zajišťovalo průmyslovou revoluci v její průkopnické zemi a které ještě před 100 lety zaměstnávalo přes milion lidí.

Po 115 letech těžby se v pátek uzavřel také jeden ze tří posledních černouhelných dolů v Německu.

Uzavřením severoanglického dolu zaniká 450 pracovních míst. Hlubinná těžba uhlí je v Británii v posledních desetiletích stále nerentabilnější. Podkopala ji mnohem levnější konkurence uhlí ze zámoří, propad cen uhlí v Evropě, klesající domácí poptávka a vládní politika odklonu od uhlí v energetice.

Britská vláda v listopadu oznámila, že do deseti let uzavře všechny zbylé uhelné elektrárny, které se na výrobě elektrické energie v zemi podílejí zhruba třetinou. Uhlí chce nahradit v energetickém mixu zejména zemním plynem a jádrem, tedy nízkoemisními či bezemisními zdroji.

UK Coal je od roku 2013 v nucené správě a vláda firmě poskytla půjčku na pomoc s řízeným uzavíráním dolů. Hlubinné doly se ještě na jaře podílely na těžbě uhlí v Británii 38 procenty, UK Coal ale během roku zbylé doly postupně uzavírala.

Vrchol zažívala těžba uhlí v Británii v letech před první světovou válkou. Tehdy odvětví na téměř 3000 dolech zaměstnávalo zhruba 1,2 milionu lidí.

Rozluka s uhlím

Naposledy se dnes černé uhlí těžilo také v dole v západoněmeckém městě Marl, které leží v tradiční průmyslové oblasti Porúří. Po uzavření místního dolu pojmenovaném po poslední německé císařovně Augustě Viktorii se bude černé uhlí v Německu těžit už jen na dvou místech: v porúrském Bottropu a v Ibbenbürenu nedaleko Osnabrücku.

Na vrcholu slávy v 50. letech minulého století pracovalo v dole v Marlu 11 tisíc lidí. Ještě loni důl zaměstnával 2800 horníků. Všech 1000 posledních zaměstnanců pozval fotbalový klub Schalke 04 zdarma na svůj dnešní zápas.

Zbylé dva německé černouhelné doly se uzavřou na konci roku 2018. V posledních letech bylo totiž těžbu možné udržet jen díky státním subvencím. Německé černé uhlí z hlubinných dolů není schopné konkurovat levnějšímu australskému uhlí z dolů povrchových.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!