26. června 2019 10:22, aktualizováno  13:04 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Valná hromada ČEZ má schvalovat dividendu 24 korun za akcii, nejnižší od roku 2006

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Valná hromada energetické společnosti ČEZ bude ve středu schvalovat dividendu z loňského zisku ve výši 24 korun za akcii. Dividenda navrhovaná vedením ČEZ je nejnižší od roku 2006, kdy bylo akcionářům vyplaceno 20 korun za akcii. Nejvyšší byla za rok 2009, a to 53 korun za akcii, loni ČEZ vyplatil 33 korun za akcii. Aktivisté ekologické organizace Greenpeace vstupem do sálu jednání valné hromady přerušili. Protestují proti možnému prodeji elektrárny Počerady.

Pokud valná hromada návrh představenstva na dividendu schválí, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 12,9 miliardy korun, stát jako majoritní akcionář získá zhruba devět miliard korun. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že firma navrhuje vyplatit na dividendách 99 procent zisku očištěného o mimořádné vlivy, což je dosud nejvyšší podíl.

Akcionáři budou ve středu schvalovat mimo jiné také aktualizaci strategie firmy. ČEZ se chce ještě více soustředit na český trh. V zahraničí se do budoucna zaměří hlavně na služby související s moderní decentrální energetikou. Beneš dříve uvedl, že firma plánuje kromě dříve avizovaného Bulharska prodat majetek v Rumunsku a Turecku. Skupina podle něj zvažuje i prodej elektráren v Polsku.

Podle analytiků přinese valná hromada vášně ze strany minoritních akcionářů a není vůbec vyloučené, že se podobně jako v minulých letech protáhne na mnoho hodin. K velkým překvapením podle nich ale pravděpodobně nedojde. Vesměs předpokládají, že budou přijaty návrhy představenstva firmy.

26.května 2019 v 19:02, příspěvek archivován: 26.června 2019 v 10:06

V pátek 24.5. jsem podal v @SkupinaCEZ protinávrh k rozdělení zisku za rok 2018. Navrhuji dividendu 35 Kč/akcii. Součástí návrhu je i obšírné zdůvodnění, které doufám #ČEZ bez odkladu zveřejní. @MinFinCZ by se mělo minimálně zajímat jakému bludu ze strany vedení podlehlo ...

Zástupce části minoritních akcionářů firmy Michal Šnobr koncem května na twitteru uvedl, že podal protinávrh, ve kterém požaduje z loňského zisku vyplacení dividendy 35 korun na akcii. Akcionáři kolem Šnobra iniciovali loni valnou hromadu, která se uskutečnila na konci listopadu. Šlo o první valnou hromadu ČEZ svolanou na popud minoritního akcionáře.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.