26. listopadu 2014 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Rusové začali na Slovensko posílat více plynu, výpadek však dále trvá

Gazprom (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gazprom (ilustrační foto) | foto: Reuters

BRATISLAVA Výpadek v dodávkách zemního plynu z Ruska pro slovenské plynárny SPP, který podnik poprvé zaznamenal v září, se v těchto dnech zmírnil. Zatímco v uplynulých týdnech největší prodejce plynu na Slovensku dostával jen zhruba polovinu objednaného množství suroviny, v úterý byly dodávky kráceny o méně než 30 procent.

Informaci přinesl slovenský list Pravda. „Nadále platí přijatá opatření, která zajistí že se dokážeme postarat o všechny naše zákazníky i v mimořádné situaci,“ citoval list mluvčího SPP Michala Holeše.

SPP v reakci na pokles dodávek z východu už dříve mimořádně nakoupil plyn v Rakousku a také uzavřel novou smlouvu s německou společností E.ON, což Slovensku umožní v případě potřeby dovážet plyn ze západu.

ČTĚTE DÁLE.

Pomsta za Ukrajinu?

Ke snižování dodávek plynu z Ruska na Slovensko a do dalších evropských zemí došlo poté, co EU zahájila zpětné dodávky svého přebytkového ruského plynu na Ukrajinu. Slovensko má pro zpětné dodávky pro Ukrajinu největší přepravní kapacitu a zajišťuje také tranzit ruského plynu přes své území dál do západní Evropy. Ruská plynárenská firma Gazprom pokles dodávek svým evropským odběratelům odůvodnila sezonním doplňováním zásobníků na území Ruska.

Slovensko prakticky celou svou spotřebu plynu, která loni dosáhla zhruba pět miliard metrů krychlových, pokrývá dovozem z Ruska.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz