3. září 2013 16:47 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Vyrábět elektřinu agregátory? Nesmysl, brání se solárníci

solární elektrárna  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy solární elektrárna | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vyrábět elektřinu z dieselagregátů a vydávat ji za proud pocházející z fotovoltaických elektráren nemá z ekonomického pohledu smysl. Ve společném prohlášení to uvedly Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) a Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES).

Pokud by k podobným podvodům skutečně docházelo, jak naznačil v deníku Právu mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka, je to podle obou solárních sdružení podvod, který si zaslouží potrestání.

Náklady na výrobu jedné kilowatthodiny elektřiny v dieselagregátu se podle ceny nafty pohybují kolem osmi korun bez započtení původní investice do agregátu, uvedl ředitel AliES Martin Sedlák.

Poplatekk dusí průmysl

Velké rozšíření solárních elektráren v letech 2009 a 2010 vedlo k razantnímu zvýšení celkové částky, která míří na podporu obnovitelných zdrojů. V letošním roce se jedná o 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy platí vláda ze státního rozpočtu a zbytek spotřebitelé v cenách elektřiny.

Poplatek na obnovitelné zdroje kritizují průmyslové podniky, podle nich kvůli tomu české firmy ztrácí konkurenceschopnost.

Výkupní cena elektřiny ze solárních elektráren se nad touto hranicí pohybuje pouze u zdrojů uvedených do provozu do konce roku 2010. U nich se jedna kilowatthodina vykupuje podle data spuštění za 12,15 až 13,46 koruny.

Podle Sedláka by tak větší ekonomický smysl než falšování původu elektřiny měla investice do nové solární elektrárny, z níž by se při uvedení do provozu v letošním roce elektřina vykupovala za 2,83 korun za kilowatthodinu. Majitel by se přitom nevystavil žádnému riziku trestního stíhání.

Za naprostý ekonomický nesmysl pak Sedlák považuje nasvěcování elektráren halogenovými svítidly, která by poháněl dieselagregát. I při maximální účinnosti svítidel a solárních panelů by podle jeho propočtů dosáhly náklady 178 korun na kilowatthodinu. "Takže jestli chce někdo něco vyrábět za 178 korun a prodávat to za 12 korun, tak to samozřejmě může, ale nedává to smysl," řekl Sedlák.

AliES a CZEPHO také upozornily, že policie už v minulosti prošetřovala možné falšování původu elektřiny ze solárních panelů na základě tvrzení bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). "Policie však žádného 'nočního' provozovatele solárních elektráren nenašla a věc ukončila," uvádí solární sdružení.

ČTĚTE TAKÉ:

ERÚ už minulý týden vyjádřil podezření, že některé solární elektrárny vykazují neúměrně vysokou výrobu elektřiny, kterou za zvýhodněné ceny prodávají. Úřad se kvůli obavám z možného dotačního podvodu obrátil na Státní energetickou inspekci, aby záležitost prošetřila.

Lidovky.cz, ČTK