14. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Z textilky v Tanvaldu má být první česká geotermální elektrárna

Geotermální elektrárna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geotermální elektrárna - ilustrační foto. | foto: Entergeo

TANVALD Výstavbu geotermální elektrárny připravuje v Tanvaldu na Jablonecku společnost Entergeo. Vzniknout by měla přímo ve městě v areálu zkrachovalé textilní továrny Seba T. Podobný projekt připravovala firma i v nedalekých Semilech, tam se ale proti záměru postavila velká část obyvatel a radnice od něj upustila.

V Tanvaldu veřejnost námitky neměla. Entergeo očekává, že ministerstvo životního prostředí do konce ledna vydá k projektu konečné stanovisko.

Elektrárna firmy Entergeo počítá s ohříváním vody vháněné do suchého podzemí (HDR), odkud se bude čerpat zpět na povrch. Tento způsob není zatím příliš rozšířený. Podobnou elektrárnu začali před lety stavět v Basileji ve Švýcarsku.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlubinné vrty tam provázely silné otřesy od 2,9 do 3,4 stupně Richterovy škály a způsobily škody v přepočtu za 170 milionů korun. Investor tam nakonec musel projekt zastavit, přestože do něj investoval bezmála miliardu korun. I v Německu provázely podobný projekt otřesy.

Právě obava z otřesů a neprověřená technologie byly hlavním důvod, proč se loni v Semilech lidé postavili proti. Elektrárna se měla stavět zhruba 200 metrů od sídliště. Lidé se báli hluku, vibrací i otřesů, i když je zástupci firmy ujišťovali, že seizmické stanice budou situaci sledovat a případně čerpání vody omezí a při otřesech nad 1,5 stupně Richterovy škály ho zcela zastaví.

Výhody pro Tanvald

V Tanvaldu se žádné hlasy veřejnosti proti záměru neobjevily. Podle tanvaldského starosty Petra Poláka (ODS) by mohl být projekt pro město přínosem, zajistit by měl levnější teplo a také peníze do městské kasy.

V Semilech Entergeo radnici slibovalo tři procenta z tržeb za prodej elektřiny od 30 gigawatthodin do 63 gigawatthodin, což představovalo zhruba šest milionů korun ročně. "My jsme zatím o žádných konkrétních částkách nejednali," uvedl Polák.

Zkrachovalá textilka

Textilní továrna Seba T zkrachovala a její areály jsou na prodej. Hlavní závod v Tanvaldu jde už ve středu do dražby s vyvolávací cenou 6,9 milionu korun.

"Pro výstavbu elektrárny plánujeme využít pozemky, které jsou sice v bývalém areálu Seba T, ale nejsou součástí konkurzní podstaty - jedná se o pozemek, na kterém stojí vodní elektrárna, přímo pod železniční tratí," řekla mluvčí Entergea Agáta Jankovská.

Přes transformátory vodní elektrárny se chce firma napojit na elektrickou síť. Podobný projekt připravuje Entergeo také v areálu bývalé textilky Hybler v Benešově u Semil.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.