Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Maďarsko a Británie zavádějí mimořádnou daň pro podniky s vysokými zisky

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

V Maďarsku bude daň cílit na finanční ústavy, energetické firmy a některé další podniky, které generují velmi vysoké zisky. Británie zavede mimořádnou 25procentní daň ze zisků ropných a plynárenských společností, oznámil v parlamentu ministr financí Rishi Sunak. V Česku se podobný krok nechystá.
  15:43

Mimořádné zdanění Maďarsko oznámilo ve středu, opatření má platit v letošním a příštím roce. Daň se bude týkat nejen bankovního sektoru, pojišťoven, energetiky i letecké dopravy. Peníze maďarská vláda použije na snížení rozpočtového deficitu i na posílení armády.

Státní rozpočet Maďarska je nyní v hlubokém deficitu. Zhoršila jej Orbánova předvolební rozhazovačná politika a rovněž zavedení stropu na ceny energií. Tato opatření mu ale v dubnu pomohla přesvědčivě vyhrát parlamentní volby.

Vláda předpokládá, že jí díky novým daním přibude v rozpočtu ročně 800 miliard forintů (50,7 miliardy Kč). Vybírat se nové daně kabinet chystá příští dva roky, o svých přesných plánech ale kvůli současné nejistotě rozhodne až příští rok, řekl ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy.

Ten dále uvedl, že bankovní sektor bude muset přispívat 300 miliardami forintů ročně nad rámec stávajících daní. Hlavní břemeno by měly nést energetické firmy, většinově tedy maďarská energetická skupina MOL, které zaplatí také 300 miliard forintů. Ministr rovněž řekl, že nová letecká daň se bude vztahovat na pasažéry všech aerolinek, které létají z Budapešti.

Zastropované ceny pohonných hmot

Maďarsko loni zastropovalo ceny benzínu i nafty a stanovilo jejich maximální cenu na 480 forintů za litr (asi 31 korun). Aby zabránilo turistice za levnějšími pohonnými hmotami, rozhodla se země cenové úlevy poskytnou pouze majitelům vozů s maďarskou registrační značkou.

„Tankovat na maďarských čerpacích stanicích může každý, ale jen auta s maďarskou registrační značkou získají nižší cenu,“ objasnil Gergely Gulyás, předseda parlamentní politické frakce strany Fidesz.

Budapešťská burza míří dolů

Pro investory je nová daň předzvěstí nejistoty a nestability. Akcie na burze v Budapešti proto na oznámení reagovaly výrazným poklesem. Banky dopoledne odepisovaly i čtrnáct procent. Hlavní budapešťský index BUX krátce před polednem odepisoval téměř 3,5 procenta.

Akcie největší maďarské banky OTP ztrácely kolem šesti procent, akcie energetické skupiny MOL zhruba devět. Smazaly tak velkou část ztrát, které měly po zahájení obchodování.

„Po tom včerejším (středečním - pozn. red.) oznámení můžeme na burze v Maďarsku vidět brutální pád, ačkoliv nálada v západní Evropě se zlepšila,“ řekl analytik Bence Józsa z makléřské společnosti Equilor. „Tyto kroky nevysílají dobrou zprávu, co se důvěry mezi investory týče,“ dodal.

Premiér Viktor Orbán už mimořádné daně zavedl po roce 2010, když nastoupil do úřadu. I tehdy vybrané peníze použil na stabilizaci ekonomiky. Ve středu večer Orbán řekl, že vláda mimořádnou daň uplatní v letech 2022 a 2023.

Upřesnil sice, že daň bude pouze na určitou dobu, ale jeho dřívější mimořádné daně - například na bankovní transakce - se v Maďarsku staly trvalou součástí daňového režimu, uvedla agentura Reuters.

Británie ziskem z daní podpoří nejchudší

Spojené království chce více zdanit ropné a plynárenské společnosti kvůli prudkému růstu cen surovin na světových trzích, který je částečně způsoben válkou na Ukrajině. Z této situace těží právě ropné a plynárenské společnosti.

Čím více budou společnosti investovat, tím nižší daň budou odvádět. Daň bude podle ministra zrušena, až se ceny vrátí na běžnější úroveň. „Zavedeme dočasnou a cílenou daň ze zisků energetických firem. Do nové daně jsme zabudovali investiční příspěvek, takže firmy budou mít významnou motivaci k reinvestování svých zisků,“ řekl britský ministr financí.

Získané peníze vláda poskytne nejchudším domácnostem formou jednorázového příspěvku, informovala BBC. Příspěvek se bude týkat zhruba osmi milionů britských domácností s nejnižšími příjmy. Jednorázový příspěvek bude ve výši 650 liber (18 800 Kč).

Domácnosti dosud mohly žádat o půjčku až 200 liber (5800 Kč) na úhradu faktur za energie. Půjčky se rozhodnutím vlády změní na granty, které nebude potřeba splácet. Jejich výše stoupne na 400 liber (11 600 Kč).

Na podzim pak dostane osm milionů domácností seniorů příspěvek 300 liber (8700 Kč) na pohonné hmoty. Lidé s postižením budou inkasovat 150 liber (4300 Kč) jako další příspěvek na bydlení, oznámil Sunak.

Na pomoc domácnostem v boji s rostoucími cenami energií už letos vláda podle ministra financí vydá celkem 37 miliard liber (1,1 bilionu Kč).

Autoři: ,