Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

EU napumpuje peníze do programů pro mladé, úspěch je ale nejistý

Ekonomika

  15:30
BRUSEL - Návrh Evropské komise zaručující mladým lidem práci, byl oficiálně představen. Komisař pro sociální záležitosti a zaměstnanost László Andor předložil plán, podle kterého by členské státy unie měly zajistit občanům do 25 let získat nabídky zaměstnání nebo rekvalifikaci do čtyř měsíců po skončení studií.

Lidé vyjadřovali svou nespokojenost i na transparentech. foto: ČTK

Program "Záruky pro mladé" má po odchodu ze školy nebo v případě nezaměstnanosti usnadnit hledání práce. "Vysoká nezaměstnanost mladých má dramatické dopady pro naše ekonomiky, naši společnost a hlavně pro mladé lidi," varuje László Andor.

"Tento balík by měl členským státům pomoci zajistit mladým lidem úspěšný přechod do práce. Náklady, pokud by se to nedělalo, by byly katastrofické," řekl eurokomisař.

ČTĚTE VÍCE:

Například europoslanec Jan Březina sice připouští, že jde o velmi vážný problém, avšak nevěří, že by takovýto administrativní zásah provázený masivními dotačními programy mohl vést k úspěchu.

"Mnohem vyšší efekt by měl správně nastavený systém pobídek pro zaměstnavatele spojený s daňovými úlevami," uvedl v prohlášení rozeslaném novinářům.

Anketa

Měl by stát zajistit zaměstnání všem, kteří chtějí pracovat?

Určitě ano 833
Spíše ano 174
Spíše ne 116
Určitě ne 3199
Nevím 39

Záměr je potřebný, jeho naplnění ale asi bude obtížné a při neuvážených krocích hrozí, že se mine účinkem, míní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Určitě by podle něj nefungovalo administrativní nařízení vlády, ukládající podnikům povinnost přednostně zaměstnávat nějakou skupinu uchazečů o práci.

Úspěch by mohla mít obecnější podpora tvorby nových pracovních míst snižováním administrativní zátěže spojené s pracovní agendou. Za zvážení stojí i určité snížení odvodů z mezd pro mladé do určitého věku, dodal.

Nebezpečná nezaměstnanost

U lidí mladších 25 let je míra nezaměstnanosti více než dvakrát vyšší než u zbytku dospělých (22,7 procenta proti 9,2 procenta ve třetím čtvrtletí letošního roku). Například ve Španělsku a krizí nejvíce stíhaném Řecku je to víc než polovina této věkové skupiny.

Navrhovaný program "záruk", který by měl být pro členské státy doporučením, vychází z podobných projektů, které už úspěšně fungují v Rakousku a Finsku.

Komise by země v tomto úsilí podporovala mimo jiné pomocí peněz z Evropského sociálního fondu i dalších strukturálních programů. Jde o to vytvořit partnerství s různými zainteresovanými "hráči" či zajistit včasný zásah úřadů práce či dalších orgánů.

Autoři: ,