Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU zakázala Slovensku na minci zobrazit věrozvěsty se svatozáří

Ekonomika

  10:40
BRATISLAVA - Národní banka Slovenska příští rok v květnu hodlá vydat památnou minci k 1 150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Z ní však podle rozhodnutí EU musí zmizet veškeré náboženské symboly. Návrh mince se nelíbil některým členským státům, které se odvolávali na uplatňování principů náboženské neutrality.
Mince eura – ilustrační foto

Mince eura – ilustrační foto foto: Reuters

Původní návrh mince, který obsahoval také světozář nad hlavami obou svatých a motiv kříže byl EU odmítnut. Slovenská katolická církev je požadavkem unie na odstranění náboženských symbolů pobouřena.

návrh mince - archiv NBS

„Evropská komise a část členských států požádala o odstranění některých symbolů v rámci uplatňování principů náboženské neutrality. Týkalo se to konkrétně svatozáře a křížů,“ cituje deník Pravda mluvčí NBS Petra Pauerová.

Proti zobrazení Cyrila a Metoděje bez svatozáře a křížů protestovala Konference biskupů Slovenska (KBS). „Je to neúcta vůči vlastním dějinám,“ uvedl mluvčí KBS Jozef Kováčik.

VLASTNÍ MINCE

Každá členská země eurozóny může vydávat památní mince v nominální hodnotě 2 eura, které jsou zákonným platidlem ve všech zemích eurozóny a sběratelské mince, které však platí pouze na území země, která je vydala.

Podle mluvčího KBS věřící na Slovenku riskovali pobyt za mřížemi, když požadovali, aby Cyril a Metoděj byl nazýváni svatými: „Žijeme ve svobodné společnosti nebo v totalitě, kde nám někdo bude diktovat, zda můžeme používat státní symboly?“ dodal Kováčik.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat