Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropa se zapotí, pomoc Řecku se nově odhaduje až na 120 miliard eur

Ekonomika

  16:50aktualizováno  20:50
BERLÍN - Finanční pomoc Mezinárodního měnového fondu a zemí eurozóny pro Řecko dosáhne 100 až 120 miliard eur (až tři biliony Kč), tedy mnohem víc, než se dosud předpokládalo. Finanční injekce bude rozvržena na tři roky. Podle opozičních německých poslanců to řekl výkonný ředitel fondu Dominique Strauss-Kahn na schůzce s parlamentními předáky.

Řecká vlajka foto: Shutterstock

Sám šéf MMF však tyto informace odmítl komentovat s tím, že o rozsahu pomoci Řecko zatím rozhodnuto nebylo.

Podle německého ministra hospodářství Rainera Brüderleho však dosáhne pomoc Řecku v následujících třech letech dokonce 135 miliard eur. Podle původního plánu měli Němci Aténám přispět 8,4 miliardy eur, nyní Brüderle očekává, že na pomoc Řekům budou muset do roku 2012 vynaložit 25 až 30 miliard eur.

Parlamentní vůdce Strany zelených Jürgen Trittin po schůzce řekl, že Řecko by podle plánu, který dokončuje MMF s Evropskou centrální bankou a německou vládou, bylo na tři roky v podstatě odpojeno od finančních trhů a financovalo by se plně mezinárodním úvěrem.

Čtěte více:


 Podobné informace uvedl zástupce sociálních demokratů Thomas Oppermann. Řecko mělo podle původního plánu dostat pomoc v rozsahu 45 miliard eur, což by i tak byl historicky největší mezinárodní záchranný balík.

Oppermann také uvedl, že členské země budou v záchranném balíku podřízenými věřiteli, to znamená, že MMF by dostal úvěr zpět jako první. MMF a ECB podle poslance vládní strany CDU Norberta Barthleho také odmítly požadavek některých zákonodárců, aby byly do balíku pro Řecko zapojeny i banky.

"Je jasné, že německá účast v záchraně Řecka nebude nižší než 25 miliard eur," řekl Oppermann. Pode něj však schválení pomoci v dolní komoře německého parlamentu nebude nic automatického.

Merkelová: O číslech teď nemluvme
Strauss-Kahn a šéf ECB Jean-Claude Trichet po schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou prohlásili, že rozhodnutí o pomoci Řecku musí přijít rychle, zprávy o mnohem vyšší sumě však nepotvrdili. "Je nemožné poskytnout podrobnosti o tom, co bude nakonec dohodnuto," řekl Strauss-Kahn, zdůraznil však naléhavost situace. "Pokud to vše půjde rychle, jsem přesvědčen, že tento problém se vyřeší. Pokud to ale v Řecku nevyřešíme, může to mít řadu důsledků pro zbytek Evropské unie," řekl šéf MMF.

Ani Merkelová nechtěla konečnou částku podpůrného balíku pro Řecko komentovat. "O číslech mluvme, až bude program dojednán," prohlásila na tiskové konferenci. Připustila nicméně, že plán pomoci bude rozložen do tří let.

Merkelová zdůraznila, že jednání o pomoci Řecku by se měla urychlit, protože v sázce je stabilita eura. Zpochybnila však také správnost přijetí Řecka do eurozóny před deseti lety. "V roce 2000 jsme stáli před otázkou, zda bude Řecko schopno připojit se k eurozóně. Ukázalo se, že toto rozhodnutí zřejmě nebylo dostatečně pečlivě prozkoumáno," řekla kancléřka.

Finanční trhy v Evropě i jinde ve světě zažívají od úterního snížení ratingu Řecka do spekulativního pásma značné otřesy. Investoři chtějí, aby německá kancléřka Angela Merkelová, šéf ECB Jean-Claude Trichet a šéf MMF Strauss-Kahn na dnešní schůzce předložili jasný plán. Řecká dluhová krize ohrožuje stabilitu eura i solventnost některých dalších zemí z okraje eurozóny jako Portugalsko.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat