Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Alitalia musí vrátit 400 milionů eur. Řím jí podle Bruselu pomohl nezákonně

Italské aerolinky Alitalia. foto: Reuters

Pomoc Itálie letecké společnosti Alitalia byla podle Evropské komise nezákonná. Brusel proto nařídil, aby italská vláda vymohla zpět 400 milionů eur (9,5 miliardy korun), které v roce 2019 dopravci poskytla.
  14:39

V květnu 2017 byl na Alitalii vyhlášen konkurz, následně na ni vláda uvalila zvláštní správu. Firma dál fungovala jako letecká společnost. Itálie jí s cílem udržet firmu v provozu poskytla v roce 2017 půjčky úhrnem za 900 milionů eur. v roce 2019 pak 400 milionů eur. Tyto peníze nebyly splaceny, připomíná komise.

„Žádný soukromý investor by v té době půjčku společnosti neposkytl. Půjčka dala Alitalii nespravedlivou hospodářskou výhodu vůči jejím konkurentům na vnitrostátních, evropských a světových linkách,“ uvedla komise.

V září 2021 komise rozhodla, že státní půjčky za 900 milionů eur poskytnuté společnosti Alitalia byly podle unijních pravidel pro státní podporu protiprávní. Ke stejnému závěru dnes dospěla komise ohledně půjčky z roku 2019.

Společnost Alitalia byla založena v září 1946, létat ale začala až v květnu 1947. Po roce 2000 byla jen v jednom roce účetně v zisku a vláda ji mnohokrát musela finančně podpořit. V roce 2021 převzala některá aktiva Alitalie za cenu 90 milionů eur (2,1 miliardy korun) nástupnická letecká společnost Italia Trasporto Aereo (ITA), která vystupuje pod obchodním názvem ITA Airways. Evropská komise tehdy rozhodla, že ITA není ekonomický nástupce Alitalie, a nemusí za ni tedy platit dluhy.

23. října 2021

Autoři: ,

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...