Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropská komise schválila prodej podílu v Lagardére Křetínského firmě CMI

Ekonomika

  13:10aktualizováno  13:49
Brusel - Evropská komise (EK) schválila prodej podílu v mediální skupině Lagardére Group firmě Czech Media Invest (CMI) českého investora Daniela Křetínského. Komise podle svého pondělního sdělení dospěla k názoru, že navrhovaná akvizice nebude vzhledem k velmi omezenému vlivu na strukturu trhu představovat ohrožení hospodářské soutěže.

Daniel Křetinský foto: MAFRA - Michal Šula

Nákup se podle sdělení komise netýká titulů Journal du Dimanche, Paris Match a brandu Elle a s ním spojených produktů.

Letos v dubnu CMI oznámila, že kupuje od skupiny Lagardére rozhlasové stanice v Česku, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku. Z českých rozhlasových stanic vedle Evropy 2 a Frekvence 1 pod Lagardére spadalo Rádio Bonton, Dance Radio a stanice Zet.

Později CMI oznámila, že Lagardére jedná o koupi časopisů ve Francii, mezi nimiž měly být kromě Elle také Version Femina, Art & Décoration, Télé 7 Jours, France Dimanche, Ici Paris a Public.

Lagardére Group působí ve 49 zemích světa

  • Společnost Lagardére Group je nadnárodní mediální konglomerát sídlící v Paříži.
  • Společnost působí podle svých stránek ve 49 zemích světa a její činnost je rozdělena do čtyř hlavních divizí: vydavatelská (Lagardére Publishing, součástí je jedno z největších vydavatelství Hachette Livre), Lagardére Travel Retail provozuje převážně obchody na letištích a nádražích (například Relay), do Lagard?re Active patří celá řada novin, časopisů a rozhlasových či televizních stanic a Lagardére Sports and Entertainment podniká v oblasti sportu a zábavního průmyslu.
  • Společnost byla založena v roce 1992 jako Matra, Hachette & Lagardére. Tehdejší šéf Matry (zbraně, doprava, telekomunikace) Jean-Luc Lagardére, jeden z nejvýznamnějších francouzských podnikatelů, který dal koncernu jméno a který se podílel na rekonstrukci evropského zbrojního průmyslu, tehdy svou firmu sloučil s francouzskou nakladatelskou skupinou Hachette a vznikl tak současný konglomerát. Jeho historie však sahá až do roku 1826, kdy si Louis Hachette pořídil první obchod s knihami.
  • V čele společnosti nyní stojí jeho syn Arnaud Lagardére (57). Jean-Luc Lagardére zemřel v roce 2003.

Letos v říjnu francouzský bankéř Matthieu Pigasse, spolumajitel francouzského deníku Le Monde, prodal firmě Czech Media Invest (CMI) také 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde. Jeho prostřednictvím tradiční francouzský list Le Monde spoluvlastní. Skupina CMI letos koupila také francouzský týdeník Marianne.

CMI prostřednictvím svých dceřiných společnosti Czech News Center (CNC) a CN Invest působí zejména v oblasti tisku. Vydává čtyři deníky, mezi nimi Blesk, Sport a Aha!, desítky časopisů, například týdeník Reflex nebo Svět motorů, a také webové tituly.

Křetínský kromě médií investuje do průmyslových firem či obchodu

  • V oblasti českých médií realizuje třiačtyřicetiletý český miliardář své aktivity prostřednictvím společnosti Czech News Center (CNC), která je součástí koncernu Czech Media Invest (CMI). Křetínský má v CMI podíl 50 procent, dalšími spolumajiteli jsou Patrik Tkáč se 40 procenty a Roman Korbačka s deseti procenty. Společnost CNC (tehdy Ringier Axel Springer CZ) koupili koncem roku 2013 od německo-švýcarské společnosti Ringier Axel Springer AG.
  • CNC je podle svých internetových stránek nejsilnějším mediálním domem v České republice, oslovuje téměř 3,7 milionu čtenářů tisku a téměř sedm milionů návštěvníků internetu. K hlavním titulům patří deníky Blesk, Aha! a Sport, časopisy Reflex, Blesk pro ženy, Svět motorů nebo AutoTip, a také webové tituly (například zpravodajský portál Info.cz). Společnost vlastní i dvě tiskárny, v Praze a v Ostravě.
  • CNC loni zvýšila zisk o 108 milionů na 127 milionů korun, výnosy vzrostly o 3,5 procenta na 1,948 miliardy korun. Vedle CNC patří do holdingu CMI také společnost CN Invest, vydávající ekonomický deník E15 nebo časopisy Maminka, Betynka a F.O.O.D. Letos v červenci CMI dokončila nákup rozhlasových stanic francouzské skupiny Lagardére v ČR, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku. Mezi rádia, která koupila společnost CMI patří třeba Frekvence 1 a Evropa 2, jsou jedněmi z nejposlouchanějších stanic v Česku.
  • CMI už letos koupila i francouzský týdeník Marianne a v říjnu jí francouzský bankéř Matthieu Pigasse prodal 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde. Jeho prostřednictvím tak spoluvlastní skupinu, která vydává list Le Monde. Investici do novin označil v rozhovoru pro deník Les Echos za záležitostí nikoli ekonomickou, ale občanskou. "Považuji tisk za stěžejní věc pro uchování tradičních hodnot liberální demokracie... a to, co se děje nyní kolem nás mě děsí," řekl.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat