Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropské burzy padaly o 2,5 procenta. Kvůli obavám o Španělsko

Ekonomika

  16:47
LONDÝN - Evropské burzy odpoledne padaly o více než 2 procenta a investoři si připravovali pozice na další ztráty, když obavy, že by Španělsko mohlo potřebovat státní pomoc v plném rozsahu, umocnily na trhu všeobecnou paniku z vývoje v eurozóně.

Dalším negativním faktorem byly známky zpomalení hospodářského růstu v jádrových ekonomikách eurozóny, především Německa foto: ČTK

Hlavní evropský index FTSEurofirst 300 ve 14:39 prohloubil ztráty na 2,5 procenta a spadl na třítýdenní minimum 1022,68 bodu po zprávě, že španělský regulátor trhu zakázal na dobu tří měsíců prodeje finančních titulů nakrátko.

O pomoc požádá dalších šest španělských regionů

Index bank v eurozóně během seance klesal až o 5,3 procenta na historické minimum poté, co již druhý španělský region, Murcia, v neděli oznámil záměr čerpat ze státních nouzových fondů. V pátek tak učinila Valencie a španělská média uvedla, že jejich příklad hodlá následovat dalších šest regionů.

ČTĚTE VÍCE:

Výpůjční náklady Španělska po těchto zprávách vystřelily na rekordní úrovně vysoko nad 7 procenty. Index madridské burzy Ibex během seance ztrácel až 4 procenta. Milánský FTSE MIB v jednu chvíli odepisoval 4,4 procenta a přiblížil se nejnižší úrovni od zavedení eura v obavách, že Itálie, jež patří mezi nejzadluženější státy světa, bude další na řadě.

Pražská burza následovala evropské akciové trhy

Pražská burza v úvodu týdne v souladu s evropskými akciovými trhy ztrácela. Hlavní index PX byl dnes kolem 11:25 níže o 1,45 procenta na 885 bodů. Burzu dolů dopoledne táhly především finanční emise a akcie energetické společnosti ČEZ.

Pražský akciový trh se propadá kvůli stupňování dluhové krize v Evropě po zprávách o nechuti k další finanční pomoci Řecku, uvedl Pavol Mokoš z Patria Direct. Dodal, že propady na západoevropských burzách vedou rovněž akcie bank a finančního sektoru celkově.

ESM čeká do září na verdikt německého ústavního soudu

Situaci ještě zhoršuje skutečnost, že permanentní záchranný fond eurozóny, Evropský stabilizační mechanismus, musí čekat do 12. září na verdikt německého ústavního soudu.

"Do 12. září mohou jít akciové trhy jen jedním směrem, a to dolů, jelikož nevíte, zda bude ESM vůbec zaveden," řekl Tobias S.Blattner, ředitel evropských průzkumů z Daiwa Capital Markets.

"V tomto smyslu si myslím, že přežití eurozóny jako takové bude zásadním způsobem záviset na tomto rozhodnutí." V období do verdiktu německého soudu vidí Blattner prostor pro pokles indexu blue chips eurozóny o 5 až 10 procent. V pondělí ukazatel padal o 2,8 procenta.

Akcie na hlavních západoevropských burzách oslabovaly už v pátek. Akcie na burze v Madridu ztrácely přes pět procent.

ČTĚTE DÁLE:

Trhy by mohla zachránit intervence ECB

Trhy by podle něj mohla během léta částečně uklidnit další intervence Evropské centrální banky (ECB) prostřednictvím nového kola levných půjček bankám. V případě americké centrální banky však Blattner nečeká měnověpolitickou podporu dříve než ve čtvrtém kvartále.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat