"Pokud jde o konkrétní výsledky jejich práce, tak se například po seznámení s konkrétní situací rozestavěných staveb zapojili do řešení některých dílčích problémů s výkupy problematických pozemků," uvedla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.
Vládní zmocněnci pro výstavbu vybraných komunikacíIvo Toman - bývalý Pardubický hejtman, zmocněnec pro výstavbu R35 |
Dlouho nebylo jasné, v jakém vztahu budou zmocněnci ke státu a kdo je bude platit. Nakonec od 1. dubna skončili u ŘSD, pro které pracují jako takzvaní mandatáři.
Odměna pro zmocněnce je podle Vápeníkové fixní, je však rozdílná podle rozsahu úkolů u každého z nich. Údajně zhruba odpovídá platu radního v krajské samosprávě. Odměnu hradí ŘSD ze svých běžných výdajů.
"Mít takového člověka přímo v regionu je pro koordinaci projektů a všech správních řízení jediné dobré a dlouhodobě potřebné řešení," uvedl v únoru tehdejší ministr dopravy Petr Bendl. Podle mluvčího MD Karla Hanzelky se zrušení pozic po výměně ministrů nechystá. "Nevím o tom," řekl mluvčí. O zrušení by musela rozhodnout vláda.
Náplň práce vládních zmocněnců dle ŘSD - koordinace činnosti orgánů státní správy, jimi zřízených organizací a krajské i místní samosprávy zapojených do procesu přípravy staveb ve všech stádiích předinvestiční, technické a majetkoprávní přípravy až k získání pravomocných stavebních povolení |