Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Facebook je arogantní a čte mé zprávy za 10 let, říká muž, který obra porazil

Ekonomika

  10:30aktualizováno  11:11
PRAHA - Největší sociální síť používá naše osobní údaje, aby lépe prodávala reklamu. „To ale neznamená, že musí číst moje zprávy za posledních deset let,“ říká právník Max Schrems, který vede soudní válku proti předávání údajů z Evropy do USA.

Právník Max Schrems, který vede soudní válku proti předávání údajů z Evropy do USA. foto:  Michal Sváček, MAFRA

V roce 2015 se Schremsovi podařilo uspět u Evropského soudního dvora, který zrušil dohodu Bruselu s Washingtonem zajišťující tok osobních údajů přes Atlantik. Její náhradu pak loni dojednala česká eurokomisařka Věra Jourová.

Internetoví obři jako Facebook, nebo Google jsou monopoly jako každé jiné. Problém s největší sociální sítí je ale v jejím přístupu. „Je to arogantní firma, narozdíl od jiných vůbec s nikým nekomunikuje,“ řekl v rozhovoru pro LN rakouský právník Max Schrems, který v úterý vystoupí v Praze.

Například Google má v Česku kancelář a komunikuje s veřejností i novináři. Facebook oproti tomu třeba v Praze zástupce nemá, byznys řeší jeho zástupci z centrály v irském Dublinu, veřejné záležitosti pro Střední Evropu má na starosti kancelář v Budapešti.

Evropská soudní válka

Schrems vede celoevropské tažení proti zneužívání osobních údajů, a to hned na několika soudních frontách.

V jádru je pak navíc snaha, aby se data nedostávala skrze online firmy pocházející převážně z USA do rukou tamních zpravodajských služeb v čele s NSA, jak ukázala kauza Edwarda Snowdena.

Schrems se o dodržování ochrany dat u Facebooku začal zajímat poté, co v roce 2011 požádal sociální síť, aby mu poskytla všechny údaje, které o něm uchovává. Na CD, které dostal, byl dokument s více než 1200 stránkami. V dokumentu byly i údaje, které již dříve vymazal.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat