Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Premiér Fiala porcuje peníze z ČEZ, chce je na energopomoc i dálnice

ilustrační snímek foto: Topič PetrPetr TopičMAFRA

Z loňského rekordního zisku ČEZ získá letos stát i rekordní dividendu, kterou vedení energetické společnosti odhaduje zhruba na 44 miliard korun. Spolu s dalšími příjmy by mělo z ČEZ do státní pokladny přitéct přes sto miliard. A politici si už brousí zuby na to, jak s nimi naložit.
  10:50

Premiér Petr Fiala chce oněch sto miliard využít na pomoc s vysokými cenami elektřiny, budování dálnic či výdaje na obranu.

„Velká část peněz půjde na pomoc s vysokými cenami energií, které jsou důsledkem ruské invaze na Ukrajinu, díky mimořádným příjmům můžeme také rekordně investovat do výstavby silnic a dálnic nebo zvyšovat výdaje na obranu. Bez těchto prostředků bychom toho byli schopni, pouze kdybychom se dále zadlužovali. S vysokými zisky ČEZ jsme počítali a nastavili jsme taková opatření, abychom tyto prostředky dokázali co nejefektivněji vrátit občanům a firmám,“ uvedl Fiala.

Indikace příjmů státu ze skupiny ČEZ v roce 2023 (v mld. Kč)
Dividenda ze zisku roku 202244 miliard Kč
Daň z neočekávaných zisků a odvod z nadměrných tržeb výroby30-40 mld. Kč
Běžné daně z příjmů 26-30 mld. Kč

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) rekordní výsledky skupiny potvrdily původní očekávání trhu. „Díky dividendě ČEZ, windfall tax a EU odvodům producentů elektrické energie bude stát schopen kompenzovat mimořádné výdaje občanů i firem, které se pojí s nárůstem cen energií v minulém roce,“ uvedl na twitteru.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček z opozičního hnutí ANO označil na sociálních sítích čistý zisk energetické skupiny v souvislosti s vysokými cenami energií za krutý žert. Podle Havlíčka má Česko nejvyšší ceny elektřiny v přepočtu na kupní sílu v Evropské unii, nejvyšší nárůst její ceny za první pololetí loňského roku a jedno z nejvyšších zastropování ve střední Evropě.

„Máme přebytek levně vyrobené elektřiny a polostátní ČEZ loni vydělal osmkrát více než předloni. Krutý žert,“ uvedl Havlíček na twitteru.

Čistý zisk polostátní firmy loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.