Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Financial Times Deutschland: Za náš konec může Merkelová

Financial Times Deutschland končí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Financial Times Deutschland končí | foto: Reuters

BERLÍN V pátek vyšlo poslední číslo německého deníku Financial Times Deutschland (FTD). Zanikající list uznává, že za jeho koncem stojí internetová konkurence, neochota utrácet za tištěnou reklamu a špatná rozhodnutí, zároveň ale dodává, že za zavření redakce může i německá kancléřka Angela Merkelová. Neuposlechla prý ekonomické rady FTD, což vedlo k ekonomické krizi, která stojí za zkázou novin.

"Nyní nemá nikoho, kdo by jí předem řekl, jaká rozhodnutí, která v eurokrizi učiní, za další tři až 12 měsíců selžou. V každém případě ne na růžovém papíře," vysvětlil list, který se od ostatních liší charakteristickým růžovým novinovým papírem.

PSALI JSME:

FTD prý v posledních třech letech dělal maximum pro to, aby kancléřce poskytl hospodářské rady a uchránil ji během jejího řešení krize od přešlapů. "Zdá se ale, že jsme ne zcela uspěli," citoval portál guardian.co.uk komentář FTD.

List upozorňuje, že Merkelová od počátku krize v Řecku vždy učinila pravý opak doporučení novin, aby později zjistila, že se mýlila a že měla tyto rady uposlechnout. Zprvu odmítala jakékoli půjčky pro Řecko, ustoupila poté, co se situace vystupňovala tak, že již nebyla žádná možnost ochrany německých zájmů.

Požadovala tvrdá a maximální úsporná opatření, později se ale ukázalo, že přísné škrty vedou naopak k dalšímu ekonomickému propadu a k dalším dluhům. Chybou podle FTD byl i spěch v nátlaku na soukromé věřitele, což vedlo k další spirále paniky.

Polibek smrti pro noviny
Poslední chybou Merkelové bylo hlasité "ne" na návrh toho, aby Atény dostaly více času. Poslední summit potřebný čas ale Řekům dal, neboť cokoli jiného by bylo kontraproduktivní.

Merkelová se podle FTD sice uchýlila k původním radám listu, vždy to ale bylo se zpožděním tří měsíců až roku, když se krize ještě více vystupňovala.

Za polibek smrti považuje FTD to, že kancléřka trvala na rozložení řeckého dluhu, které zahrnovalo zapojení soukromých věřitelů. To prý experti nyní považují za spouštěč dramatického vyhrocení krize v druhé polovině roku 2011. Takzvané sestříhání (haircut) dluhu vyvolal strach z vývoje v Itálii a Španělsku, což vedlo ke stagnaci hospodářského růstu napříč Evropou a k pádu akcií. Pro Německo to také byl důležitý bod zvratu k horšímu.

FTD do té doby viděla naděje do budoucna, po červenci 2011 došlo ale k obratu a novinářské podnikání od té doby nikam nesměřuje. "Netvrdí se, že by skomírající noviny do roka či dvou tak jako tak nezmizely. Je to naopak docela možné. Zdá se ale, že faktor Merkelová sehrál velkou roli," uvedl FTD.

"Je nemožné si představit, co by se stalo, kdyby se krize toho jara nevystupňovala, kdyby to nepostihlo Irsko, Portugalsko a Španělsko a kdyby nebyla v těchto zemích žádná zbytečná recese - a kdyby naše (německá) v základu zdravá ekonomika prožívala zotavení, které v té době bylo v dohledu," dodal list.

,

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Expert iDNES Premium Reichel vzpomíná na Říhu. A radí: Ukažme Rusům sílu!

Robert Reichel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vůdce zlaté generace českého hokeje Robert Reichel bude v pravidelných komentářích pro iDNES Premium hodnotit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!